Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 3 – 10 marca 2018 r. w  II LO odbył drugi etap wymiany (pierwszy miał miejsce we wrześniu 2017 w Niemczech) z zaprzyjaźnioną szkołą Klaus Harms Schule z Kappeln (Niemcy). Była to już 28 wymiana młodzieży między naszymi szkołami. Cele tej wymiany to przełamywanie barier i  stereotypów pomiędzy narodami, doskonalenie znajomości języków obcych, poznawanie zabytków i kultury Polski, ale przede wszystkim  nawiązywanie nowych przyjaźni. Zarówno młodzież polska, jak i niemiecka, była otwarta na nowe pomysły i doświadczenia, co oczywiście zaowocowało mnóstwem pozytywnych przygód.

Wszystkie odwiedzane miejsca, takie jak Muzeum Auschwitz, Kopalnia soli w Wieliczce, Kraków, czy Muzeum Śląskie w Katowicach wywarły ogromne wrażenie na naszych gości.  Uczestnicy wymiany odwiedzili także Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i zapoznali się z dziedzictwem kulturowym regionu. Grupa integrowała się także w czasie projektu  plastycznego – „Kronika wymiany” oraz podczas zajęć artystycznych w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Obie strony wymiany bardzo wysoko oceniły przygotowany program. Również polska gościnność jak co roku nie zawiodła:) Najważniejsze jednak, że przygoda z wymianą nie zakończyła się definitywnie, część osób już zaplanowała wspólne wakacje. Warto podkreślić fakt, iż projekt ten, jak co roku, uzyskał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży (PNWM).