KAPPELN – 28 wymiana uczniowska

W dniach 15 - 23 września 2018 grupa 15 uczniów II LO uczestniczyła w 28 wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Klaus-Harms-Schule w Kappeln, w Niemczech. Jak co roku, wymiana jest organizowana także dzięki współpracy i  środkom finansowym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, od której to organizacji otrzymaliśmy dofinansowanie projektu. Oto jak wspominają wymianę uczniowie klas drugich naszego Liceum:

„Niedziela 16.09

W pierwszy dzień wymiany niemieccy uczniowie wraz z rodzicami odebrali nas z dworca autobusowego w Schlezwig. Każdy pojechał do swoich rodzin i spędził z nimi resztę dnia na rozmawianiu czy spacerze po mieście.

Poniedziałek 17.09

W poniedziałek z samego rana wszyscy uczniowie uczestniczący w wymianie spotkali się w szkole by ją obejrzeć i poznać się bliżej dzięki zajęciom integracyjnym. Popołudnie spędziliśmy na wspólnym rejsie statkiem wzdłuż fiordu.

Wtorek 18.09

We wtorek odbyliśmy całodniową wycieczkę nad Morze Północne. Mieliśmy okazję przejść przez wyjątkowe miejsce pływów w Tönning i obejrzeć wystawy muzeum Multimar.

Środa 19.09

Środę spędziliśmy na wędrowaniu po Kappeln. Poznaliśmy kawałek historii miasta w ratuszu, odwiedziliśmy zabytkowy młyn i podziwialiśmy nietypową dla nas architekturę domów. Wieczorem zorganizowaliśmy sobie turniej piłkarzyków.

Czwartek 20.09

Z samego rana w czwartek stawiliśmy się na dworcu w Schlezwig w celu całodniowej wycieczki do Hamburga. Zobaczyliśmy tam operę, mieliśmy możliwość popłynięcia na rejs statkiem po kanałach wodnych w centrum miasta. Były też oczywiście zakupy i spacer po mieście.

Piątek 21.09

W piątek zebraliśmy się wszyscy w szkole i wspólnie gotowaliśmy nasze regionalne potrawy, które później degustowaliśmy przy jednym stole. Odbyło się wtedy także oficjalne zakończenie wymiany, gdzie dzieliliśmy się zrobionymi przez nas zdjęciami czy wspomnieniami najprzyjemniejszych momentów.

Sobota 22.09

Sobota była czasem pakowania się i żegnania z rodzinami oraz kupowania pamiątek. Około godziny siedemnastej stawiliśmy się na dworcu autobusowym w Schlezwig i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.”

Jak widać bogaty program pobytu i wspólnych aktywności bardzo podobał się uczestnikom, nawiązano wiele nowych przyjaźni. Dziękujemy niemieckim rodzinom za ciepłe przyjęcie i już czekamy na rewizytę naszych gości w czerwcu 2019!