II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł:


 

Jak wieczór kawalerski to tylko w Krakowie

W dniu 16 stycznia 2015 uczniowie naszej szkoły  pod opieką nauczycieli po raz kolejny i znów bardzo licznie wybrali się na spacer uliczkami magicznego Krakowa, aby pod wieczór zasiąść na widowni Teatru "Bagatela".

Tadeusz Boy-Żeleński wymyślając tę nazwę nawet nie sądził, że spektakle tam grywane w późniejszych latach będą nie lada gratką dla miłośników dobrej rozrywki teatralnej.

Tym razem dane nam było rozkoszować się niebywałym kunsztem aktorskim "pierwszego garnituru" zespołu teatru Bagatela we wspaniałej komedii omyłek pt :
"Wieczór Kawalerski" w reżyserii doskonałego scenarzysty i reżysera Pawła Pitery.

Tytułowy "Wieczór kawalerski" to kolejne dzieło, a właściwie farsa znanego dramaturga Robina Hawdona. Autor świetnie przedstawia zagubienie człowieka w dwuznacznych sytuacjach, niedomówienia i komizm sytuacyjny.

Sztuka bardzo nas rozbawiła ,dała "wskazówki" zwłaszcza męskiej części publiczności jakie "konsekwencje" może nieść taki wieczór kawalerski.

Miłośnikom wypraw do teatru serdecznie polecamy sztukę a my zapraszamy na kolejne wyprawy intelektualne i szukanie nowych,wspaniałych wrażeń.

Tym razem mamy zamiar odwiedzić dostojny gmach filharmonii katowickiej oraz bytomską operę.Smile


 

Szczęścia życzymy uczniom: Weronice Janc, Wiktorii Stronie i Igorowi Pacha w kolejnym, okręgowym etapie XXVII Olimpiady Filozoficznej. Mamy nadzieję, że godnie będą bronili barw naszej szkoły. Powodzenia!!!

 

 

Katarzyna Peroń, Maciej Kilian i Martin Odyjas to uczniowie naszego liceum, którzy zakwalifikowali się do części pisemnej XLV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w olimpijskich zmaganiach.

 

„Prawa dziecka w praktyce” czyli zajęcia z doktorem nauk prawnych Panią Anną Pacholską

Upowszechnianie zapisów Konwencji o prawach dziecka w szerokich kręgach społeczeństwa: wśród nauczycieli, rodziców, przedstawicieli prawa, a przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży jest jednym z zadań Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Nasze liceum, jako członek Klubu Szkół UNICEF, zostało zaproszone do udziału w akcji zorganizowanej przez UNICEF i Naczelną Radę Adwokacką  z okazji 25 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka: „Prawa dziecka w praktyce”. 10 stycznia 2015 roku gościliśmy w szkole doktora nauk prawnych Panią Annę Pacholską, która poprowadziła zajęcia dla uczniów naszego liceum, którzy dowiedzieli się jak interpretować zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz nabyli praktyczną wiedzę, jak powinni zachować się w konkretnych sytuacjach, gdy naruszane są ich prawa.

 

Projekt UNICEF „Wszystkie kolory świata”

Po raz kolejny młodzież z  naszej szkoły zaangażowała się w akcję UNICEF, która w tym roku ma na celu zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. W ramach akcji nasi  uczniowie własnoręcznie przygotowali  kolorowe, szmaciane laleczki, będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Wykazując się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i umiejętnościami krawieckim uczniowie przygotowali 18 lalek, które następnie zostały sprzedane podczas zebrania z rodzicami w dniu 13 stycznia 2015. Pieniądze zebrane podczas akcji zasiliły konto UNICEFu i zostaną przeznaczone na objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym. Projekt poza zbiórką pieniędzy miał na celu również ukształtowanie wśród młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i chętnie angażują się w pomoc potrzebującym.


 

Zapraszamy na spotkanie  z Literaturą do szkoły

 
Drukuj

Koncert Noworoczny

W dniu 9 stycznia 2015 roku miało miejsce w naszej szkole wielkie wydarzenie, jakim był Koncert Noworoczny objęty Honorowym Patronatem przez  Dyrektora  Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach pana Grzegorza  Raczka oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza pana Zbigniewa Podrazę. Głównym punktem Koncertu był XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Języku Obcym. Ponad to odbyło się również uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla finalistów Konkursu Literackiego na Tekst Współczesnej Kolędy „Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości”. W Koncercie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Dąbrowy Górniczej i rejonu dąbrowskiego. Koncert stanowił również tło imprezy zamkniętej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Konkursy Bożonarodzeniowe

„Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości

Hej kolęda…kolęda!’’

Okres Bożego Narodzenia to czas śpiewania, ale i tradycji tworzenia kolęd, wykonywania świątecznych ozdób oraz budowania szopek.

Nasze liceum już po raz czwarty zorganizowało konkurs literacki na tekst współczesnej kolędy, która wykorzystywałaby motywy świąteczne lub noworoczne, symbolikę
i obrzędowość chrześcijańską oraz odwoływałaby się do idei miłości, pokoju, dobra
i tolerancji, konkurs na regionalną ozdobę świąteczną oraz szopkę bożonarodzeniową z elementami tradycji i kultury ziemi zagłębiowskiej. Zaproszenie do konkursu literackiego przyjęło 15  młodych twórców dąbrowskich szkół. W konkursie na ozdobę regionalną wzięło udział 19 uczniów, a w konkursie szopki bożonarodzeniowej 11 uczniów szkół zagłębiowskich. Wszystkie konkursy były objęte  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dabrowa Górnicza oraz Dyrektora Delegatury w Sosnowcu Kuratorium Oświaty w Katowicach, a organizowane były we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Laureaci konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia 9 stycznia 2015 roku, podczas Noworocznego Koncertu.

Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom i ich opiekunom! Dziękują wszystkim uczestnikom konkursów za wzięcie w nich udziału i zapraszają za rok, do nowych zmagań konkursowych.

 

 

 

WOŚP 2015


Na 23. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy i my. A wszystko po to, żeby dać się ponieść wrażliwości i wydać oszczędności na pomoc w diagnostyce na oddziałach pediatrycznych, onkologicznych, kardiologicznych oraz godną opiekę ludzi w podeszłym wieku.

Nasze wolontariuszki (Ada, Ania, Gosia, Oktawia i Oliwia) kwestowały na Imprezie zamkniętej w Żeromie ( XIV Międzyszkolny Konkurs i Koncert Kolęd i Pastorałek w Językach Obcych) i w ciągu zaledwie 5 godzin uzbierały prawie 1700zł!!!

Sama „licytacja” gadżetów WOŚP, fantów ofiarowanych przez MKS Dąbrowa Górnicza (koszulki, piłki, zdjęcia, kalendarze) i prac nagrodzonych w Konkursach Bożonarodzeniowych rozgrzała atmosferę pomagania do czerwoności i przyniosła nieoczekiwane efekty- kwotę ok. 1200złJ

Dziękujemy Wam darczyńcy, wolontariuszki i wszyscy hojnie wspierający Wielką Orkiestrę przyjaciele!!! SIEMA!

 

Szlachetna Paczka 2014

W ubiegłe święta uczniowie klas 1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 2A, 2B, 2C, 2D, 3A, 3B, 3C, 3D i 3F podjęli się obdarowania potrzebującej rodziny Szlachetną Paczką. Między klasy rozdzielono zadania kupienia artykułów niezbędnych dla obdarowywanej rodziny. Uczniowie przynosili do szkolnego magazynu między innymi artykuły żywnościowe, środki czystości, ubrania, obuwie, wyposażenie domowe, prezenty dla dzieci i rodziców. Następnie produkty zostały zapakowane przez uczniów klasy 3C, a w dniu 13.12.2014 r. przewiezione do rodziny.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

Pani Agnieszka bardzo niecierpliwiła się i nie mogła się doczekać naszej wizyty. Razem z mężem pomagali wnosić dary do kamienicy, a podekscytowane dzieci z podnieceniem obserwowały rosnący stos prezentów w ich salonie. Rodzice zaczęli rozpakowywać paczki, zaczynając od prezentów dla dzieci.

Mateusz od razu zaczął bawić się otrzymanym samochodem podskakiwał i niemal piszczał z radości. Milenka zaczęła przymierzać buty i ubrania, Ania biegała z opaską z białym warkoczykiem i śpiewała piosenkę z filmu "Kraina Lodu". Marcin z nowym plecakiem na plecach pomagał rodzicom. Mały Daruś siedział i zajadał czekoladę. Pan Andrzej wyraźnie wzruszony otwierał kolejne paczki. Kiedy rozpakowywanie dobiegało końca, wzruszona rodzina usiadła w jadalni, aby odpocząć i uspokoić narastające emocje.

Rodzina była niezwykle wdzięczna za wszystkie dary. Paczka była dla nich wyjątkowym prezentem. Podarowane produkty były najwyższej jakości. Wszystkie buty okazały się być w dobrym rozmiarze. Rodzina otrzymała również piękną pościel i koce, które szczególnie podobały się dzieciom, ogromną ilość jedzenia, która pozwoli rodzinie na spokojne przeżycie kilku najbliższych miesięcy, środki chemiczne, które spełniły wszystkie potrzeby mamy. Paczka była przepiękna i stanowiła prawdziwy powód do dumy z darczyńców.

Podziękowania od wolontariusza opiekującego się rodziną:

Szanowna społeczności Liceum im. St. Żeromskiego. Bycie darczyńcą to coś naprawdę wyjątkowego. Przekazanie drugiemu człowiekowi, że nie jest sam, że są tacy, których interesuje i wzrusza jego los to sprawa niezwykła. Jako wieloletni wolontariusz dziękuję Wam, że zrobiliście tak wspaniałą i wyjątkową paczkę. Gratuluję Waszym rodzicom i wychowawcom. Życzę Wam, aby dobroć, którą się dzielicie wkrótce do Was powróciła.

 


 

Wigilie klasowe i Jasełka szkolne

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.19 grudnia 2014r. w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną w klasach odbyły się uroczyste wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej radości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji. Następnie  na sali gimnastycznej uczniowie klasy III d zaprezentowali montaż słowno- muzyczny przypominający wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa, abyśmy po raz kolejny doświadczyli tajemnicy Bożego Narodzenia. Mogliśmy wspólnie przeżyć historię Marii i Józefa szukających schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Całość przedstawienia ukazująca scenki z życia Dzieciątka, pasterzy i mędrców przeplatana była kolędami i pastorałkami. Na koniec ksiądz Zbigniew Mularczyk udzielił wszystkim błogosławieństwa, a pan dyrektor Sławomir Włodarczyk złożył społeczności szkolnej świąteczne życzenia.

 

Akcja „Mikołajki 2014”

Pomaganie jest bardzo szlachetne. A Żeromszczaki uwielbiają pomagać, zwłaszcza w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Mają ku temu wiele okazji, ponieważ nasza szkoła współpracuje z Zespołem Szkół Specjalnych w Dąbrowie Górniczej.
W ramach corocznych przygotowywań na Mikołajki, podczas przerw między lekcjami została przeprowadzona akcja sprzedaży własnoręcznie pieczonych ciast, babeczek i innych słodkości.
Uczniowie chętnie wzięli w niej udział, lecz fundusze, które zostały zebrane nie były wystarczające, aby zrobić paczki mikołajkowe dla naszych „podopiecznych”.
I to był moment, w którym klasa 2 „c” przejęła inicjatywę i postanowiła wspomóc wolontariat.
Jak? To bardzo proste!
Dnia 14 listopada podczas zebrań z rodzicami zorganizowała kolejny kiermasz.
Uczniowie tej klasy przygotowali „coś na słodko i coś na słono”, a  mianowicie wiele rodzajów wyśmienitych ciast, ciasteczek i babeczek oraz swojski smalec z pysznym chlebkiem i ogórkami kiszonymi. W przygotowanie tych specjałów uczniowie włożyli wiele wysiłku i uczucia, co zostało docenione przez rodziców, którzy bardzo chętnie przyłączyli się do akcji.
Byli bardzo zadowoleni i poruszeni, gdy usłyszeli cel, który przyświecał temu kiermaszowi.
Natomiast my, kiedy policzyliśmy „mikołajkowe datki”, byliśmy bardzo szczęśliwi, gdyż udało się zebrać kwotę w  wysokości 1300zł.
Dlatego dziś- już po mikołajkowej wizycie u naszych „młodych znajomych” chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji- tej szkolnej i tej podczas zebrania.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz rodzicom. Jesteśmy dumni, gdyż dzieciaki były bardzo szczęśliwe, kiedy dostały paczki.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności za ten piękny świąteczny gest- uczniowie klasy 2 „c” oraz wszyscy podopieczni ZSS w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Młodopolskie impresje w jesiennym Krakowie.

14 października 2014 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej „Szlakiem Młodej Polski” w Krakowie. Lekcje muzealne w domu Józefa Mehoffera: „Kultura i obyczaje Młodej Polski” oraz w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku: „Kolekcja z klasą”, herbatka w Jamie Michalikowej i spacer z przewodnikiem po jesiennym, pięknym Krakowie, szlakiem zabytków i miejsc spotkań młodopolskiej bohemy, to niezapomniana lekcja języka polskiego i doskonałe źródło informacji do wykorzystania podczas egzaminy maturalnego.

 


Strona 1 z 35