II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł:


 

Wyjazd do teatru

im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


Teatr działa nieprzerwanie od 1893 roku i cieszy się powszechną sławą wśród polskich scen. Jest jednym z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych teatrów w całej Polsce, jednocześnie zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury Europy.

Od wielu lat wystawiane seanse cieszyły oko, rozbawiały, często smuciły, zastanawiały, zmuszały widza do własnych przemyśleń i refleksji. Tak też było i tym razem. Uczniowie z pierwszych, drugich i trzecich klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej wraz z kilkoma profesorami i profesorkami wybrali się 10 października 2014 roku na spektakl muzyczny zatytułowany: „Bracia Dalcz i Spółka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na podstawie książki Tadeusza Dolęgi -Mostowicza o tym samym tytule.

Sztuka opiera się na losach rodziny Dalcz. Są oni właścicielami warszawskiej fabryki z branży metalowej, która staje się obliczem problemu. Śmierć jednego z braci spowodowała to, że drugi nie jest w stanie samodzielnie prowadzić fabryki, tymczasem do gry wkraczają synowie właściciela: Krzysztof - delikatny intelektualista, wykształcony inżynier i Paweł - przeciwieństwo brata, czarna owca w rodzinie. W pewnej chwili nie tylko dzielą jedno miejsce pracy, ale i kochankę.Paweł Dalcz jest autorem dużego przekrętu w dziejach II Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof natomiast skrywa pewną tajemnicę.

Wartka, ekonomiczna akcja osnuta na intrygach rodzinnych, wątek kryminalny, romanse i nieoczekiwane zwroty wydarzeń wywarły na widzach i na mnie samej niesamowite wrażenie. Spektakl był bardzo zaskakujący i niespodziewany. Ogladając wspaniałych aktorów występujących na scenie, czy czytając książkę, można było zauważyć, wręcz w błyskawicznym tempie, jak uczucia potrafią się zmieniać.

Czy można by było coś więcej powiedzieć na temat teatru i spektakli w nim odgrywanych, jak tylko zachęcić Was, drodzy uczniowie, do przychodzenia do wspaniałego dziedzictwa kultury, jakim jest Teatr?

Zapraszam więc serdecznie na spektakl komediowy, pt. „Wieczór Kawalerski”, który odbędzie się w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

 

Dożeromki 2014

Tegoroczne Dożeromki, które odbyły się w piątek (3 października) przyprawiły jak zwykle każdego o drżenie, a w szczególności nas- pierwszoklasistów.
Ciekawe konkurencje z zakresu wiedzy, zręczności, tańca i umiejętności aktorskich były świetną zabawą w gronie rówieśników. Każda z klas przygotowała prezentację swojego profilu oraz maskotkę klasową. Lekarze, prawnicy, uczniowe a także aktorzy i zwierzęta pozwolili poczuć nam- pierwszakom radosną atmosferę.Piosenkę "We are the champions" usłyszała klasa IC, która wraz z pierwszym miejscem uzyskała tytuł Kociaków 2014 roku.
Tym samym otrzymali trudne zadanie - będą organizowali w przyszłym roku Dożeromki.
Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów na organizację przyszłorocznych uroczystości powitania nowych Żeromszczaków.

 

Nasze dziewczęta i chłopcy na drugim miejscu w mieście,
w biegach przełajowych.

W zawodach, które rozegrane zostały 9 września 2014 roku nasze dziewczęta i chłopcy zajęli 2 miejsce. Nasze sztafety zostały wyprzedzone tylko przez uczniów ze szkoły sportowej, w której uczniowie na co dzień trenują lekkoatletykę.

Składy naszych sztafet:

Dziewczęta:

 1. Anna Kuchna
 2. Olimpia Rząd
 3. Julia Przybyłka
 4. Klaudia Rządecka
 5. Kamila Gramatyka
 6. Julia Waniek
 7. rezerwowa Daria Klucznik

Chłopcy:

 1. MateuszDetko
 2. Kamil Migas
 3. Kamil Kalicki
 4. Wojciech Pietras
 5. Adrian Święs
 6. Sebastian Grabis

16 października nasze sztafety wezmą udział w zawodach rejonowych.

 

Inne narodowości nie są nam obceSmile

Pod tym hasłem świętowaliśmy tygodniową wizytę trojga zagranicznych gości-studentów w naszej szkole. Aliaa z Egiptu, Alexandra z Rumunii i Stefan z Bułgarii przybyli do nas w związku z naszą współpracą z Uniwersytetem Ekonomicznym i z wielkim zaangażowaniem opowiadali nam o kulturze i zwyczajach w swoich krajach. Nie obyło się bez opowieści o wampirach z Transylwanii, egipskiego tańca brzucha i nauki podstawowych zwrotów w języku bułgarskim .

Zarówno rodziny goszczące zagranicznych studentów jak i młodzież uczestnicząca w projekcie na terenie szkoły(wszystkie klasy) entuzjastycznie zaangażowali się w słuchanie i konwersowanie z gośćmi w języku Szekspira. 26 września zaprosiliśmy do nas gimnazjalistów, żeby i oni mogli poczuć siłę międzynarodowej więzi, która wytwarza się podczas takich spotkań. Wtedy też zaprezentowaliśmy przekąski i stroje obecne w zwyczajach innych światowych narodowości; byli Meksykanie, kowboje, Indianie, Francuzi, hiszpańscy miłośnicy futbolu, damy angielskie i mafiosi prosto z Sycylii. Można było spotkać nierozłączny duet Sherlock Holmes &Watson, zbłąkanego Jamajczyka i spróbować pysznych przekąsek przygotowanych przez naszych uczniów. Były też zabawy językowe i pokaz zdjęć z naszych wyjazdów zagranicznych.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!


 

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 15 września 2014 roku uczniowie klas pierwszych w podniosłej i uroczystej atmosferze, w obecności rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli złożyli Ślubowanie. Po raz pierwszy odśpiewali hymn szkoły i wysłuchali słów skierowanych do nich przez dyrektora szkoły mgr Sławomira Włodarczyka oraz uczniów klasy III C, którzy przygotowali tę uroczystość. Były także życzenia samych sukcesów, radości, zdobycia wiedzy, prawdziwych przyjaźni, miłości oraz tego, by nigdy nie żałowali drogi, w którą wyruszyli, złożone przez Samorząd Szkolny i starszych kolegów. Uroczystość zakończyła się występem artystycznym, w której jedna z trzecioklasistek zaprezentowała swoje umiejętności wokalne.

 

Wymiana Kappeln 2014

W sobotę (6.09.2014.) piętnastu uczniów  naszego liceum pojechało na wymianę do szkoły partnerskiej w Niemczech: Klaus – Harms Schule, która usytuowana jest w nadmorskim miasteczku na północy Niemiec – Kappeln. Uczniowie spędzili w Niemczech tydzień, podczas którego  każdego dnia organizowano dla nich różne atrakcje. Poniedziałek rozpoczęli wizytą w Ratuszu (odpowiednik naszego Urzędu Miasta) i powitaniem przez przedstawicieli władz miasta. Uczniowie  zostali zapoznani z historią i najistotniejszymi informacjami o Kappeln oraz poczęstowani słodyczami. Wizyta w Ratuszu zaowocowała także zdjęciem i wywiadem, które następnego dnia znalazło się w lokalnej gazecie. Po południu zapoznano gości z Polski z okolicą  i zabrano ich na rejs statkiem po rzece Schlei wpadającej do Morza Bałtyckiego. We wtorek, uczniowie wraz z opiekunami, udali się do pięknego miasta Flensburg, gdzie wzięli udział w grze terenowej, a potem spędzili czas na grze w kręgle. W środę zoragnizowano dla nich dzień sportu, podczas którego rozegrano turniej siatkówki. Czwartek poświęcono na wycieczkę nad Morze Północne oraz wizytę w interaktywnym muzeum Blanker Hans. Piątek był dniem podsumowania pobytu w Niemczech, podczas którego uczniowie tworzyli dwa projekty: kulinarny, w którym młodzież z obu krajów mogła zaprezentować swoim zagranicznym kolegom rodzimą kuchnię oraz drugi - plastyczny, w którym stworzyli plakaty w formie proporców, przedstawiające kolejno każdy dzień.  Pobyt w Niemczech zakończył się wyjazdem w sobotę 13 września. Warto podkreślić, że wymiana II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej ze szkołą partnerską Klaus – Harms Schule w Kappeln jest od 24 lat dofinansowywana przez międzynarodową organizację o nazwie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), której pragniemy bardzo podziękować za tyle lat owocnej współpracy.

Kappeln w oczach uczniów


 

 

Uroczyste  rozpoczęcie roku szkolnego 2014 -2015

1 września jak co roku wraz z całą rzeszą polskich uczniów i nauczycieli rozpoczęliśmy rok szkolny 2014/2015. Uczniowie klasy III F pożegnali dwa miesiące beztroski. Dyrektor szkoły mgr Sławomir Włodarczyk życzył sukcesów w progach Liceum pierwszoklasistom oraz "starszakom," którym już znacznie bliżej do matury.

 

Klasa 3f, przygotowująca część artystyczną, dziękuje za udział w uroczystości i życzy wszystkim, żeby ten rok szkolny był udany pod każdym względem ;)


 

Festiwal Ludzi Aktywnych

6 września nasz Szkolny Klub Wolontariusza „Prosto z serca” wziął udział w dąbrowskim Festiwalu Ludzi Aktywnych, który jest świętem prezentującym działalność wolontariatu i organizacji pozarządowych. Byliśmy dumni pokazując mieszkańcom miasta i jego władzom, że promujemy aktywność na rzecz pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Przy okazji pokazaliśmy wszystkim chętnym nasze rękodzielnicze prace oraz kronikę i inne pamiątki związane z działalnością Klubu.

 

WYPRAWKA SZKOLNA 2014 - WNIOSEK DLA RODZICÓW

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych oraz Uchwały Rady Ministrów nr 144/2014 w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna”.

Termin składania wniosków o udzielenie ww. pomocy finansowej upływa z dniem 5 września 2014 r.

Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły.

O dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych mogą się ubiegać:

 1. Uczniowie klas III trzecich w roku szkolnym 2014/2015, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 539 zł netto.
 2. Uczniowie pochodzący z rodzin niespełniających kryterium dochodowego w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz.1544 i 1548, z  2013 r. poz. 182 i poz.509) tj. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, niepełnosprawności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu i narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologiczne, na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.
 3. Uczniowie (niezależnie od dochodu):

 • słabowidzący

 • niesłyszący

 • słabosłyszący
 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym
 • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją

 • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera

 • z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej

 • posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (do wniosku należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U.2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zmianami) wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną).

Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2014 r. będzie wynosić do 445,00 zł.

Termin realizacji zwrotu rodzicom (opiekunom prawnym, rodzicom zastępczym) kosztu zakupu podręczników został ustalony do dnia 17 listopada 2014.

Zainteresowani rodzice proszeni są o pobranie wniosku.

Zainteresowani rodzice proszeni są o pobranie wniosku:

Więcej informacji:

 

Igrzyska najlepszych - nowa szkolna tradycja?

Z inicjatywy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Tomasza Góreckiego, 3 czerwca 2014 roku w Hali Sportowo - Widowiskowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej odbył się pierwszy międzyszkolny sparing drużyn siatkarzy i koszykarzy naszej szkoły i zaproszonych gości z V LO w Dąbrowie Górniczej, czyli I Igrzyska najlepszych.
To sportowe widowisko zostało zorganizowane dzięki koleżeńskiej współpracy Samorządów Uczniowskich obu szkół, wsparciu dyrekcji liceów i zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego – z naszej strony mgr Artura Lewickiego, ale przede wszystkim uprzejmości dąbrowskiego CESiR-u, który udostępnił młodzieży halę sportową, co podniosło rangę imprezy. Obie szkoły wykazały się wielkim sportowym duchem walki i rywalizacji, zorganizowanym dopingiem i … umiejętnością stworzenia atmosfery dobrej wspólnej zabawy. I Igrzyska najlepszych wygrali siatkarze i koszykarze naszego liceum. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za dobrą zabawę i zapraszamy za rok do rewanżu. Mamy nadzieję, że Igrzyska najlepszych staną się nową szkolną imprezą integrującą młodzież naszego miasta, a może nawet i regionu.

 

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniu 09.06.2014, korzystając z przepięknej pogody, miłośnicy geografii i biologii z naszej szkoły udali się na wycieczkę w malowniczy region Polski - Góry Świętokrzyskie. Po wejściu na Łysą Górę mogliśmy z bliska obejrzeć gołoborze czyli rumowisko skalne, będące efektem wietrzenia mrozowego piaskowców kwarcytowych. Dzięki zajęciom w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego dowiedzieliśmy się wiele o przeszłości geologicznej oraz florze i faunie tego regionu. Zwiedziliśmy także Klasztor na Świętym Krzyżu poznając jego bogatą, ponad tysiącletnią historię.Jednak największa atrakcja czekała nas na koniec - wejście do jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń. Jaskinia Raj zachwyciła nas bogactwem i różnorodnością form krasowych (teraz już nikt nie pomyli stalaktytu ze stalagmitem Wink. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli nam także "uroczy" mieszkańcy jaskini: nietoperze i pająki.To był udany wyjazd i nawet zmasowany atak komarów nie był w stanie go popsuć.


 


Strona 1 z 33