II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł:


 

 

Dzień Patrona

 

 

Bardzo serdecznie zapraszamy

wszystkich uczniów zainteresowanych literaturą

na spotkanie w piątek 21 listopada o godz. 15.00

 

V ZAGŁĘBIOWSKI KONKURS RECYTATORSKI

„ Nasza wrażliwość Żeromskiego- odczytywana na nowo, niestereotypowo”

W dniu 14 listopada 2014 r.  w siedzibie II LO im. S. Żeromskiego odbył się cykliczny konkurs recytatorski poświęcony w tym roku obchodom 150- tej rocznicy urodzin S. Żeromskiego- patrona szkoły i pisarza związanego z regionem Zagłębia Dąbrowskiego.

Konkurs szczyci się Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Honorowy Patronat objął nad konkursem Dyrektor Delegatury w Sosnowcu Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego wspiera  od lat przedsięwzięcie patronatem.

W tegorocznego edycji  jury pod przewodnictwem mgr Roberta Strzały reprezentującego Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej wyłoniło następujących laureatów:

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce- Patryk Gimzia, Gimnazjum Nr 16 Sosnowiec

II miejsce-   Oliwia Janus, Gimnazjum Nr 7 Dąbrowa Górnicza

III miejsce- Paulina Wyszyńska, Gimnazjum Nr 8 Dąbrowa Górnicza

Wyróżnienia

Jakub Kowalski, Gimnazjum Nr 7 Dąbrowa Górnicza

Wiktoria Kukla, Gimnazjum Nr 16 Sosnowiec

Karolina Ryba, Gimnazjum Nr 10 Dabrowa Górnicza

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce- Justyna Gil, VI LO im. J. Korczaka, Sosnowiec

II miejsce-   Miłosz Pilarek, V LO im. Kanclerza J. Zamoyskiego Dąbrowa Górnicza

III miejsce-   Patrycja Kawa VII LO im. K. K. Baczyńskiego Sosnowiec

Wyróżnienia

Piotr Dadura, Zespół Szkół Ekonomicznych Dąbrowa Górnicza

Olga Jachimek, Liceum Plastyczne Dąbrowa Górnicza

 

Język Angielski w innej wersji

Na zajęciach z języka angielskiego, w ramach doskonalenia słownictwa związanego z jedzeniem, uczniowie klasy 2a przygotowali stoiska z potrawami z różnych zakątków świata. Odbyło się to w październiku w jednej z klas, pod opieką pani profesor E. Duffek. Uczestnicy tego pomysłu mogli skosztować wykwintnych dań z różnych kultur.
Wachlarz potraw był bardzo zróżnicowany. Każda bowiem pochodziła z innego zakątka naszego globu, a jak wiadomo każdy kraj ma swoją kulturę, tradycję i kuchnię.
Na stoiskach znalazły się potrawy kuchni francuskiej, włoskiej, meksykańskiej, tureckiej oraz greckiej.

Zaserwowane dania:

Kuchnia francuska:

 • Ratatouille
 • Ślimaki
 • Ser feta ze szpinakiem

Kuchnia włoska:

 • Tiramisu
 • Spaghetti bolognese
 • Pizza
 • Ser mozzarella z pomidorami

Kuchnia meksykańska:

 • Pikantne guacamole
 • Chili

Kuchnia turecka:

 • Kebab
 • Różowy sos
 • Zawijane kawałki wołowiny w sosie winegret

Kuchnia grecka:

 • Typowa grecka sałatka
 • Grecki jogurt z miodem
 • Tzatziki

Zadowolenie ogółu rosło wraz z każdym następnym kęsem. Było w tym dużo radości i nauki. Czyż nauka nie może być smaczna i przyjemna? Jak widać może.

 

Udział w Dniach Otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Po Salonie Maturzystów, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się o ofercie szkół wyższych z terenu całej Polski, przyszedł czas na zwiedzanie progów konkretnych uczelni, co ma nam pomóc w wyborze studiów lub tylko ten wybór ugruntować.

Klasa 3b biol-chem uczestniczyła 24 października w dniach otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Posłuchaliśmy wykładów i wzięliśmy czynny udział w ćwiczeniach prowadzonych przez doktorów Wydziału Farmaceutycznego. Dowiedzieliśmy się m. in. jakie są osiągnięcia biotechnologii i perspektywy inżynierii tkanek i biomateriałów, zastanawialiśmy się nad tajemnicą kropli krwi (oznaczaliśmy doświadczalnie grupy krwi) i nad groźbą ery post-antybiotykowej . Weszliśmy na chwilę w głąb genetycznej alchemii oraz posłuchaliśmy o tradycyjnych i nowoczesnych zabiegach kosmetologicznych.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i teraz dopiero mamy twardy orzech do zgryzienia – co tu wybrać, jeśli każda dziedzina nauki niesie ambitne i ciekawe wyzwania?

 

Wycieczka w Pieniny

W dniach 15,16,17 października klasy IA i IE wyruszyły na wyprawę w Pieniny. W pierwszym dniu zwiedziliśmy zamek w Niedzicy i wozownię oraz odbyliśmy rejs po Jeziorze Czorsztyńskim promem "Harnaś". W czwartek wspólnie zdobyliśmy szczyt "Trzy Korony" z którego mogliśmy podziwiać przepiękne widoki rozciągające się na północ Pienin i Słowację.Wieczorem odbyło się ognisko przy którym wszyscy dobrze się bawili ,zajadali kiełbaski i śpiewali wesołe biesiadne piosenki. Cieszymy się ze wspólnego wyjazdu na którym nie tylko odpoczęliśmy, ale także nawiązaliśmy nowe znajomości.

 

Spotkanie z kulturą hiszpańską

W dniu 29 października 2014 gościliśmy w naszej szkole panią doktor Cecylię Tatoj z Zakładu Hispanistyki Uniwersytetu Śląskiego. Poprowadziła ona dla uczniów klasy IB ciekawą prelekcję zatytułowaną „Szok kulturowy, czyli co nas może w Hiszpanii zaskoczyć”. Pani doktor w barwny i pełen humoru sposób opowiedziała nam o różnicach kulturowych pomiędzy Polską i Hiszpanią, ilustrując swój wykład licznymi przykładami z życia codziennego. Ta niecodzienna lekcja kultury hiszpańskiej była dla nas ciekawym i motywującym doświadczeniem. Dziękujemy pani dr Tatoj za poświęcony nam czas i liczymy na dalszą współpracę.


 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli:  Dyrekcja szkoły,  Grono Pedagogiczne, nauczyciele emerytowani , pracownicy administracji oraz uczniowie.

Tegoroczna akademia składała się z trzech części - oficjalnej, konkursowej oraz koncertu życzeń. Podczas części oficjalnej, pan dyrektor Sławomir Włodarczyk, wręczył nagrody wyróżnionym pracownikom szkoły, a Samorząd Szkoły złożył życzenia wszystkim nauczycielom, zaproszonym gościom i pracownikom administracji. W drugiej części uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w interaktywnych konkursach opartych na pomyśle programu „Milion w minutę”. Konkursy sportowe, ruchowe, tańce i śpiewy na wesoło zagwarantowały wspólną zabawę i mnóstwo śmiechu zarówno biorącym udział w konkursach, jak i oglądającym- kibicującym. Trzecią część akademii stanowił koncert życzeń z przymrużeniem oka, pełen piosenek, wierszy, a nawet mini teatrzyków. Poloniści, historycy, matematycy, geografowie i pracownicy administracji cieszyli się wierszykami, przykraszonymi komicznymi filmikami. Nauczyciele  języków obcych, chemii, fizyki, wychowania fizycznego , czy religii usłyszeli śmieszne piosenki, ale największą atrakcję stanowiła scenka teatralna na lekcji biologii, czyli wyznanie miłości bociana do żaby. O atrakcyjności akademii stanowi fakt, że wszyscy zgromadzeni niechętnie opuszczali salę gimnastyczną po ogłoszeniu końca uroczystości.

Akademia została przygotowana przez klasę IIIa z wychowawcą – panią Anną Zasuchą. Ogromną pomoc w przygotowaniach stanowiła Klaudia Janus z klasy IIIb oraz niezastąpiony chór męski z klasy IIIc i pani Mariola Babiarz.

 

Wyjazd do teatru

im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


Teatr działa nieprzerwanie od 1893 roku i cieszy się powszechną sławą wśród polskich scen. Jest jednym z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych teatrów w całej Polsce, jednocześnie zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury Europy.

Od wielu lat wystawiane seanse cieszyły oko, rozbawiały, często smuciły, zastanawiały, zmuszały widza do własnych przemyśleń i refleksji. Tak też było i tym razem. Uczniowie z pierwszych, drugich i trzecich klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej wraz z kilkoma profesorami i profesorkami wybrali się 10 października 2014 roku na spektakl muzyczny zatytułowany: „Bracia Dalcz i Spółka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na podstawie książki Tadeusza Dolęgi -Mostowicza o tym samym tytule.

Sztuka opiera się na losach rodziny Dalcz. Są oni właścicielami warszawskiej fabryki z branży metalowej, która staje się obliczem problemu. Śmierć jednego z braci spowodowała to, że drugi nie jest w stanie samodzielnie prowadzić fabryki, tymczasem do gry wkraczają synowie właściciela: Krzysztof - delikatny intelektualista, wykształcony inżynier i Paweł - przeciwieństwo brata, czarna owca w rodzinie. W pewnej chwili nie tylko dzielą jedno miejsce pracy, ale i kochankę.Paweł Dalcz jest autorem dużego przekrętu w dziejach II Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof natomiast skrywa pewną tajemnicę.

Wartka, ekonomiczna akcja osnuta na intrygach rodzinnych, wątek kryminalny, romanse i nieoczekiwane zwroty wydarzeń wywarły na widzach i na mnie samej niesamowite wrażenie. Spektakl był bardzo zaskakujący i niespodziewany. Ogladając wspaniałych aktorów występujących na scenie, czy czytając książkę, można było zauważyć, wręcz w błyskawicznym tempie, jak uczucia potrafią się zmieniać.

Czy można by było coś więcej powiedzieć na temat teatru i spektakli w nim odgrywanych, jak tylko zachęcić Was, drodzy uczniowie, do przychodzenia do wspaniałego dziedzictwa kultury, jakim jest Teatr?

Zapraszam więc serdecznie na spektakl komediowy, pt. „Wieczór Kawalerski”, który odbędzie się w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

 

Dożeromki 2014

Tegoroczne Dożeromki, które odbyły się w piątek (3 października) przyprawiły jak zwykle każdego o drżenie, a w szczególności nas- pierwszoklasistów.
Ciekawe konkurencje z zakresu wiedzy, zręczności, tańca i umiejętności aktorskich były świetną zabawą w gronie rówieśników. Każda z klas przygotowała prezentację swojego profilu oraz maskotkę klasową. Lekarze, prawnicy, uczniowe a także aktorzy i zwierzęta pozwolili poczuć nam- pierwszakom radosną atmosferę.Piosenkę "We are the champions" usłyszała klasa IC, która wraz z pierwszym miejscem uzyskała tytuł Kociaków 2014 roku.
Tym samym otrzymali trudne zadanie - będą organizowali w przyszłym roku Dożeromki.
Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów na organizację przyszłorocznych uroczystości powitania nowych Żeromszczaków.

 


Strona 1 z 33