II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł:


 

Stefan Żeromski – to nie tylko „Syzyfowe prace
– uroczyste obchody Dnia Patrona Liceum w 90 rocznicę śmierci pisarza.

W dniu 20 listopada II LO im. Stefana Żeromskiego obchodziło swoje Święto – Dzień Patrona, ponieważ właśnie w tym dniu minęła 90 rocznica śmierci pisarza. Jak co roku, odbyło się wiele imprez i spotkań, aby przybliżyć uczniom sylwetkę pisarza oraz uczcić jego pamięć.
Była to też doskonała okazja do integracji całej społeczności szkolnej. Między innymi odbyły się spotkania z absolwentami oraz imieniny klas. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z absolwentami II LO o ich studiach, ścieżkach kariery i stresie związanym z maturą. Najważniejszą częścią obchodów była jednak niewątpliwie uroczysta akademia z  udziałem zaproszonych znamienitych gości.

Więcej…
   

Lekcja historii w Muzeum Miejskiego " Sztygarka"

W piątek 20 listopada dwie klasy trzecie naszego liceum, 3a i 3b, udały się na lekcję historii do Muzeum Miejskiego " Sztygarka". Wszyscy wiemy, że to muzeum ma za zadanie ochronę dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej. Dowiedzieliśmy się, że właśnie dzięki zasobom naturalnym miasta, nasz rejon stał się kluczowy dla rozwoju hutnictwa. Naszym oczom ukazały się między innymi:  zrekonstruowany piec hutniczy, półprodukty, takie jak tlenki ołowiu w postaci żużli czy  ślady konstrukcji drewnianych związanych z hutnictwem z początku XIV w. Najcenniejszym jednak eksponatem wystawy jest odkryty podczas badań archeologicznych w 2006 r. „Skarb Hutnika”. Jest to ponad tysiąc srebrnych monet i około dwa kilogramy srebra schowane w latach 1160 – 1165.

Więcej…
 

Młodzież w Filharmonii

19 listopada uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny sezon programu edukacyjnego "Młoda Filharmonia". Pierwszy koncert edukacyjny w Filharmonii Śląskiej" Cudze chwalicie, swego nie znacie- tańce polskie" przybliżył nam twórczość m.in St. Moniuszko, K.Szymanowskiego, J. Stefaniego i innych, a Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" wykonał poloneza, krakowiaka, mazura, oberka i inne polskie tańce. Na kolejne spotkanie w Filharmonii zapraszamy dnia 10 grudnia na koncert "Kolędy Świata".


 

VI Zagłębiowski Konkurs Recytatorski

w 100-lecie Dąbrowy Górniczej:

W dniu 17.11.2015 odbył się cykliczny konkurs recytatorski związany z obchodami:

Więcej…
 

40. OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (Henryk Krzyżanowski)

Dnia 16 listopada 2015 roku odbyła się szkolna Olimpiada z Języka Angielskiego. Udział wzięło 35 osób, uczniowie klas drugich i trzecich, ale nie brakowało pełnych zapału pierwszoklasistów. Olimpiada była pełna emocji i niezapomnianych wrażeń. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia!

 

Wycieczka do Wielkiej Brytanii

Wycieczka do 4  stolic jest odwołana ze względu na sytuację w Paryżu i w Europie. Natomiast proponujemy inną wycieczkę - do Wielkiej Brytanii (Anglia i Kornwalia). Szczegóły programu w załączniku.

PROGRAM KORNWALIA

Więcej…
 

Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Dzień 18 listopada został ustanowiony przez Komisję Europejską corocznym Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach. Celem tego dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększanie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.

Więcej…
 

Wycieczka do Zakopanego

19.10.2015-21.10.2015

W dniach 19-21 października br. odbyła się wycieczka klasy Ia i IId do Krakowa i Zakopanego. Pierwszego dnia wczesnym rankiem wyjechaliśmy spod szkoły w kierunku Krakowa. Poranek w Krakowie podobał się wszystkim, część uczniów wybrała śniadanie, inni spacer, a jeszcze inni wybrali się,  by buszować po sklepach w Galerii Krakowskiej. W południe wyjechaliśmy w stronę Zakopanego. Pierwszym punktem była piesza wędrówka na Gubałówkę. Zwarta grupa w szybkim tempie weszła na szczyt, gdzie każdy miał chwilę czasu, by zrobić zdjęcia i nacieszyć się tym pięknym widokiem. Następnie zjechaliśmy kolejką w dół. Później udaliśmy się na Krupówki, gdzie mieliśmy trochę czasu dla siebie na zakupy. Późnym popołudniem udaliśmy się do naszego pensjonatu „U Jędrusia” w Małym Cichym, w którym czekała na nas kolacja. Wieczorem uczniowie wycieńczeni po podróży i całym dniu wrażeń odpoczywali w swoich pokojach.

Więcej…
 

Tenisiści stołowi na podium w zawodach regionalnych

W dniu 4 listopada 2015 w Sosnowcu Milowicach odbyły się zawody regionalne w tenisie stołowym. Reprezentacia dziewcząt zajęła I miejsce i tym zakwalifikowała się do zawodów wojewódzkich. Nasi panowie też stanęli na podium –zajęli III miejsce.

Więcej…
 


Strona 1 z 42