II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł:


 

Udział w Dniach Otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Po Salonie Maturzystów, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się o ofercie szkół wyższych z terenu całej Polski, przyszedł czas na zwiedzanie progów konkretnych uczelni, co ma nam pomóc w wyborze studiów lub tylko ten wybór ugruntować.

Klasa 3b biol-chem uczestniczyła 24 października w dniach otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Posłuchaliśmy wykładów i wzięliśmy czynny udział w ćwiczeniach prowadzonych przez doktorów Wydziału Farmaceutycznego. Dowiedzieliśmy się m. in. jakie są osiągnięcia biotechnologii i perspektywy inżynierii tkanek i biomateriałów, zastanawialiśmy się nad tajemnicą kropli krwi (oznaczaliśmy doświadczalnie grupy krwi) i nad groźbą ery post-antybiotykowej . Weszliśmy na chwilę w głąb genetycznej alchemii oraz posłuchaliśmy o tradycyjnych i nowoczesnych zabiegach kosmetologicznych.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i teraz dopiero mamy twardy orzech do zgryzienia – co tu wybrać, jeśli każda dziedzina nauki niesie ambitne i ciekawe wyzwania?

 

Wycieczka w Pieniny

W dniach 15,16,17 października klasy IA i IE wyruszyły na wyprawę w Pieniny. W pierwszym dniu zwiedziliśmy zamek w Niedzicy i wozownię oraz odbyliśmy rejs po Jeziorze Czorsztyńskim promem "Harnaś". W czwartek wspólnie zdobyliśmy szczyt "Trzy Korony" z którego mogliśmy podziwiać przepiękne widoki rozciągające się na północ Pienin i Słowację.Wieczorem odbyło się ognisko przy którym wszyscy dobrze się bawili ,zajadali kiełbaski i śpiewali wesołe biesiadne piosenki. Cieszymy się ze wspólnego wyjazdu na którym nie tylko odpoczęliśmy, ale także nawiązaliśmy nowe znajomości.

 

Spotkanie z kulturą hiszpańską

W dniu 29 października 2014 gościliśmy w naszej szkole panią doktor Cecylię Tatoj z Zakładu Hispanistyki Uniwersytetu Śląskiego. Poprowadziła ona dla uczniów klasy IB ciekawą prelekcję zatytułowaną „Szok kulturowy, czyli co nas może w Hiszpanii zaskoczyć”. Pani doktor w barwny i pełen humoru sposób opowiedziała nam o różnicach kulturowych pomiędzy Polską i Hiszpanią, ilustrując swój wykład licznymi przykładami z życia codziennego. Ta niecodzienna lekcja kultury hiszpańskiej była dla nas ciekawym i motywującym doświadczeniem. Dziękujemy pani dr Tatoj za poświęcony nam czas i liczymy na dalszą współpracę.


 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli:  Dyrekcja szkoły,  Grono Pedagogiczne, nauczyciele emerytowani , pracownicy administracji oraz uczniowie.

Tegoroczna akademia składała się z trzech części - oficjalnej, konkursowej oraz koncertu życzeń. Podczas części oficjalnej, pan dyrektor Sławomir Włodarczyk, wręczył nagrody wyróżnionym pracownikom szkoły, a Samorząd Szkoły złożył życzenia wszystkim nauczycielom, zaproszonym gościom i pracownikom administracji. W drugiej części uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w interaktywnych konkursach opartych na pomyśle programu „Milion w minutę”. Konkursy sportowe, ruchowe, tańce i śpiewy na wesoło zagwarantowały wspólną zabawę i mnóstwo śmiechu zarówno biorącym udział w konkursach, jak i oglądającym- kibicującym. Trzecią część akademii stanowił koncert życzeń z przymrużeniem oka, pełen piosenek, wierszy, a nawet mini teatrzyków. Poloniści, historycy, matematycy, geografowie i pracownicy administracji cieszyli się wierszykami, przykraszonymi komicznymi filmikami. Nauczyciele  języków obcych, chemii, fizyki, wychowania fizycznego , czy religii usłyszeli śmieszne piosenki, ale największą atrakcję stanowiła scenka teatralna na lekcji biologii, czyli wyznanie miłości bociana do żaby. O atrakcyjności akademii stanowi fakt, że wszyscy zgromadzeni niechętnie opuszczali salę gimnastyczną po ogłoszeniu końca uroczystości.

Akademia została przygotowana przez klasę IIIa z wychowawcą – panią Anną Zasuchą. Ogromną pomoc w przygotowaniach stanowiła Klaudia Janus z klasy IIIb oraz niezastąpiony chór męski z klasy IIIc i pani Mariola Babiarz.

 

Wyjazd do teatru

im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


Teatr działa nieprzerwanie od 1893 roku i cieszy się powszechną sławą wśród polskich scen. Jest jednym z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych teatrów w całej Polsce, jednocześnie zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury Europy.

Od wielu lat wystawiane seanse cieszyły oko, rozbawiały, często smuciły, zastanawiały, zmuszały widza do własnych przemyśleń i refleksji. Tak też było i tym razem. Uczniowie z pierwszych, drugich i trzecich klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej wraz z kilkoma profesorami i profesorkami wybrali się 10 października 2014 roku na spektakl muzyczny zatytułowany: „Bracia Dalcz i Spółka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka na podstawie książki Tadeusza Dolęgi -Mostowicza o tym samym tytule.

Sztuka opiera się na losach rodziny Dalcz. Są oni właścicielami warszawskiej fabryki z branży metalowej, która staje się obliczem problemu. Śmierć jednego z braci spowodowała to, że drugi nie jest w stanie samodzielnie prowadzić fabryki, tymczasem do gry wkraczają synowie właściciela: Krzysztof - delikatny intelektualista, wykształcony inżynier i Paweł - przeciwieństwo brata, czarna owca w rodzinie. W pewnej chwili nie tylko dzielą jedno miejsce pracy, ale i kochankę.Paweł Dalcz jest autorem dużego przekrętu w dziejach II Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof natomiast skrywa pewną tajemnicę.

Wartka, ekonomiczna akcja osnuta na intrygach rodzinnych, wątek kryminalny, romanse i nieoczekiwane zwroty wydarzeń wywarły na widzach i na mnie samej niesamowite wrażenie. Spektakl był bardzo zaskakujący i niespodziewany. Ogladając wspaniałych aktorów występujących na scenie, czy czytając książkę, można było zauważyć, wręcz w błyskawicznym tempie, jak uczucia potrafią się zmieniać.

Czy można by było coś więcej powiedzieć na temat teatru i spektakli w nim odgrywanych, jak tylko zachęcić Was, drodzy uczniowie, do przychodzenia do wspaniałego dziedzictwa kultury, jakim jest Teatr?

Zapraszam więc serdecznie na spektakl komediowy, pt. „Wieczór Kawalerski”, który odbędzie się w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

 

Dożeromki 2014

Tegoroczne Dożeromki, które odbyły się w piątek (3 października) przyprawiły jak zwykle każdego o drżenie, a w szczególności nas- pierwszoklasistów.
Ciekawe konkurencje z zakresu wiedzy, zręczności, tańca i umiejętności aktorskich były świetną zabawą w gronie rówieśników. Każda z klas przygotowała prezentację swojego profilu oraz maskotkę klasową. Lekarze, prawnicy, uczniowe a także aktorzy i zwierzęta pozwolili poczuć nam- pierwszakom radosną atmosferę.Piosenkę "We are the champions" usłyszała klasa IC, która wraz z pierwszym miejscem uzyskała tytuł Kociaków 2014 roku.
Tym samym otrzymali trudne zadanie - będą organizowali w przyszłym roku Dożeromki.
Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów na organizację przyszłorocznych uroczystości powitania nowych Żeromszczaków.

 

Nasze dziewczęta i chłopcy na drugim miejscu w mieście,
w biegach przełajowych.

W zawodach, które rozegrane zostały 9 września 2014 roku nasze dziewczęta i chłopcy zajęli 2 miejsce. Nasze sztafety zostały wyprzedzone tylko przez uczniów ze szkoły sportowej, w której uczniowie na co dzień trenują lekkoatletykę.

Składy naszych sztafet:

Dziewczęta:

 1. Anna Kuchna
 2. Olimpia Rząd
 3. Julia Przybyłka
 4. Klaudia Rządecka
 5. Kamila Gramatyka
 6. Julia Waniek
 7. rezerwowa Daria Klucznik

Chłopcy:

 1. MateuszDetko
 2. Kamil Migas
 3. Kamil Kalicki
 4. Wojciech Pietras
 5. Adrian Święs
 6. Sebastian Grabis

16 października nasze sztafety wezmą udział w zawodach rejonowych.

 

Inne narodowości nie są nam obceSmile

Pod tym hasłem świętowaliśmy tygodniową wizytę trojga zagranicznych gości-studentów w naszej szkole. Aliaa z Egiptu, Alexandra z Rumunii i Stefan z Bułgarii przybyli do nas w związku z naszą współpracą z Uniwersytetem Ekonomicznym i z wielkim zaangażowaniem opowiadali nam o kulturze i zwyczajach w swoich krajach. Nie obyło się bez opowieści o wampirach z Transylwanii, egipskiego tańca brzucha i nauki podstawowych zwrotów w języku bułgarskim .

Zarówno rodziny goszczące zagranicznych studentów jak i młodzież uczestnicząca w projekcie na terenie szkoły(wszystkie klasy) entuzjastycznie zaangażowali się w słuchanie i konwersowanie z gośćmi w języku Szekspira. 26 września zaprosiliśmy do nas gimnazjalistów, żeby i oni mogli poczuć siłę międzynarodowej więzi, która wytwarza się podczas takich spotkań. Wtedy też zaprezentowaliśmy przekąski i stroje obecne w zwyczajach innych światowych narodowości; byli Meksykanie, kowboje, Indianie, Francuzi, hiszpańscy miłośnicy futbolu, damy angielskie i mafiosi prosto z Sycylii. Można było spotkać nierozłączny duet Sherlock Holmes &Watson, zbłąkanego Jamajczyka i spróbować pysznych przekąsek przygotowanych przez naszych uczniów. Były też zabawy językowe i pokaz zdjęć z naszych wyjazdów zagranicznych.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!


 

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 15 września 2014 roku uczniowie klas pierwszych w podniosłej i uroczystej atmosferze, w obecności rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli złożyli Ślubowanie. Po raz pierwszy odśpiewali hymn szkoły i wysłuchali słów skierowanych do nich przez dyrektora szkoły mgr Sławomira Włodarczyka oraz uczniów klasy III C, którzy przygotowali tę uroczystość. Były także życzenia samych sukcesów, radości, zdobycia wiedzy, prawdziwych przyjaźni, miłości oraz tego, by nigdy nie żałowali drogi, w którą wyruszyli, złożone przez Samorząd Szkolny i starszych kolegów. Uroczystość zakończyła się występem artystycznym, w której jedna z trzecioklasistek zaprezentowała swoje umiejętności wokalne.

 

Wymiana Kappeln 2014

W sobotę (6.09.2014.) piętnastu uczniów  naszego liceum pojechało na wymianę do szkoły partnerskiej w Niemczech: Klaus – Harms Schule, która usytuowana jest w nadmorskim miasteczku na północy Niemiec – Kappeln. Uczniowie spędzili w Niemczech tydzień, podczas którego  każdego dnia organizowano dla nich różne atrakcje. Poniedziałek rozpoczęli wizytą w Ratuszu (odpowiednik naszego Urzędu Miasta) i powitaniem przez przedstawicieli władz miasta. Uczniowie  zostali zapoznani z historią i najistotniejszymi informacjami o Kappeln oraz poczęstowani słodyczami. Wizyta w Ratuszu zaowocowała także zdjęciem i wywiadem, które następnego dnia znalazło się w lokalnej gazecie. Po południu zapoznano gości z Polski z okolicą  i zabrano ich na rejs statkiem po rzece Schlei wpadającej do Morza Bałtyckiego. We wtorek, uczniowie wraz z opiekunami, udali się do pięknego miasta Flensburg, gdzie wzięli udział w grze terenowej, a potem spędzili czas na grze w kręgle. W środę zoragnizowano dla nich dzień sportu, podczas którego rozegrano turniej siatkówki. Czwartek poświęcono na wycieczkę nad Morze Północne oraz wizytę w interaktywnym muzeum Blanker Hans. Piątek był dniem podsumowania pobytu w Niemczech, podczas którego uczniowie tworzyli dwa projekty: kulinarny, w którym młodzież z obu krajów mogła zaprezentować swoim zagranicznym kolegom rodzimą kuchnię oraz drugi - plastyczny, w którym stworzyli plakaty w formie proporców, przedstawiające kolejno każdy dzień.  Pobyt w Niemczech zakończył się wyjazdem w sobotę 13 września. Warto podkreślić, że wymiana II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej ze szkołą partnerską Klaus – Harms Schule w Kappeln jest od 24 lat dofinansowywana przez międzynarodową organizację o nazwie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), której pragniemy bardzo podziękować za tyle lat owocnej współpracy.

Kappeln w oczach uczniów


 

 

Uroczyste  rozpoczęcie roku szkolnego 2014 -2015

1 września jak co roku wraz z całą rzeszą polskich uczniów i nauczycieli rozpoczęliśmy rok szkolny 2014/2015. Uczniowie klasy III F pożegnali dwa miesiące beztroski. Dyrektor szkoły mgr Sławomir Włodarczyk życzył sukcesów w progach Liceum pierwszoklasistom oraz "starszakom," którym już znacznie bliżej do matury.

 

Klasa 3f, przygotowująca część artystyczną, dziękuje za udział w uroczystości i życzy wszystkim, żeby ten rok szkolny był udany pod każdym względem ;)


 


Strona 1 z 33