II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

II LO im. Stefana Żeromskiego

w Dąbrowie Górniczej

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł:


 

MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

SUKCES MIŁOŚNIKÓW

JĘZYKA  NIEMIECKIEGO

 

Miło nam poinformować, że do II etapu XIV Międzynarodowej Olimpiady Języka Niemieckiego zakwalifikowało się 3 uczniów naszego liceum. 14 marca jedziemy do Bielska- Białej walczyć o miejsca w finale!


Życzymy powodzenia

 

Olimpiada Języka Niemieckiego

Kolejny sukces na arenie języka niemieckiego! Spieszymy poinformować, że Agnieszka Kamińska, uczennica klasy II a, zakwalifikowała się do etapu okręgowego 38. Olimpiady Języka Niemieckiego.

 

Gratulujemy!!!!!

 

Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego

11 naszych uczniów zakwalifikowało się do II etapu XIV Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Są to: Martyna Terelak,  Jakub Banasik, Justyna Sikora, Dawid Romański, Mateusz Kępa, Katarzyna Peroń, Patrycja Janowska, Paulina Wiśniewska, Edyta Czerniakowska, Paulina Mołas i Martin Odyjas.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych etapach!!!
GOOD LUCK!!!

 

Olimpiada Języka Hiszpańskiego

Miło nam poinformować, że Weronika Kaniowska, uczennica klasy II d, zakwalifikowała się do etapu okręgowego V Olimpiady Języka Hiszpańskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


 

Jak wieczór kawalerski to tylko w Krakowie

W dniu 16 stycznia 2015 uczniowie naszej szkoły  pod opieką nauczycieli po raz kolejny i znów bardzo licznie wybrali się na spacer uliczkami magicznego Krakowa, aby pod wieczór zasiąść na widowni Teatru "Bagatela".

Tadeusz Boy-Żeleński wymyślając tę nazwę nawet nie sądził, że spektakle tam grywane w późniejszych latach będą nie lada gratką dla miłośników dobrej rozrywki teatralnej.

Tym razem dane nam było rozkoszować się niebywałym kunsztem aktorskim "pierwszego garnituru" zespołu teatru Bagatela we wspaniałej komedii omyłek pt :
"Wieczór Kawalerski" w reżyserii doskonałego scenarzysty i reżysera Pawła Pitery.

Tytułowy "Wieczór kawalerski" to kolejne dzieło, a właściwie farsa znanego dramaturga Robina Hawdona. Autor świetnie przedstawia zagubienie człowieka w dwuznacznych sytuacjach, niedomówienia i komizm sytuacyjny.

Sztuka bardzo nas rozbawiła ,dała "wskazówki" zwłaszcza męskiej części publiczności jakie "konsekwencje" może nieść taki wieczór kawalerski.

Miłośnikom wypraw do teatru serdecznie polecamy sztukę a my zapraszamy na kolejne wyprawy intelektualne i szukanie nowych,wspaniałych wrażeń.

Tym razem mamy zamiar odwiedzić dostojny gmach filharmonii katowickiej oraz bytomską operę.Smile


 

Szczęścia życzymy uczniom: Weronice Janc, Wiktorii Stronie i Igorowi Pacha w kolejnym, okręgowym etapie XXVII Olimpiady Filozoficznej. Mamy nadzieję, że godnie będą bronili barw naszej szkoły. Powodzenia!!!

 

 

Katarzyna Peroń, Maciej Kilian i Martin Odyjas to uczniowie naszego liceum, którzy zakwalifikowali się do części pisemnej XLV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w olimpijskich zmaganiach.

 

„Prawa dziecka w praktyce” czyli zajęcia z doktorem nauk prawnych Panią Anną Pacholską

Upowszechnianie zapisów Konwencji o prawach dziecka w szerokich kręgach społeczeństwa: wśród nauczycieli, rodziców, przedstawicieli prawa, a przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży jest jednym z zadań Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Nasze liceum, jako członek Klubu Szkół UNICEF, zostało zaproszone do udziału w akcji zorganizowanej przez UNICEF i Naczelną Radę Adwokacką  z okazji 25 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka: „Prawa dziecka w praktyce”. 10 stycznia 2015 roku gościliśmy w szkole doktora nauk prawnych Panią Annę Pacholską, która poprowadziła zajęcia dla uczniów naszego liceum, którzy dowiedzieli się jak interpretować zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz nabyli praktyczną wiedzę, jak powinni zachować się w konkretnych sytuacjach, gdy naruszane są ich prawa.

 

Projekt UNICEF „Wszystkie kolory świata”

Po raz kolejny młodzież z  naszej szkoły zaangażowała się w akcję UNICEF, która w tym roku ma na celu zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. W ramach akcji nasi  uczniowie własnoręcznie przygotowali  kolorowe, szmaciane laleczki, będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Wykazując się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i umiejętnościami krawieckim uczniowie przygotowali 18 lalek, które następnie zostały sprzedane podczas zebrania z rodzicami w dniu 13 stycznia 2015. Pieniądze zebrane podczas akcji zasiliły konto UNICEFu i zostaną przeznaczone na objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym. Projekt poza zbiórką pieniędzy miał na celu również ukształtowanie wśród młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i chętnie angażują się w pomoc potrzebującym.


 

Zapraszamy na spotkanie  z Literaturą do szkoły

 
Drukuj

Koncert Noworoczny

W dniu 9 stycznia 2015 roku miało miejsce w naszej szkole wielkie wydarzenie, jakim był Koncert Noworoczny objęty Honorowym Patronatem przez  Dyrektora  Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach pana Grzegorza  Raczka oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza pana Zbigniewa Podrazę. Głównym punktem Koncertu był XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Języku Obcym. Ponad to odbyło się również uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla finalistów Konkursu Literackiego na Tekst Współczesnej Kolędy „Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości”. W Koncercie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Dąbrowy Górniczej i rejonu dąbrowskiego. Koncert stanowił również tło imprezy zamkniętej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Konkursy Bożonarodzeniowe

„Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości

Hej kolęda…kolęda!’’

Okres Bożego Narodzenia to czas śpiewania, ale i tradycji tworzenia kolęd, wykonywania świątecznych ozdób oraz budowania szopek.

Nasze liceum już po raz czwarty zorganizowało konkurs literacki na tekst współczesnej kolędy, która wykorzystywałaby motywy świąteczne lub noworoczne, symbolikę
i obrzędowość chrześcijańską oraz odwoływałaby się do idei miłości, pokoju, dobra
i tolerancji, konkurs na regionalną ozdobę świąteczną oraz szopkę bożonarodzeniową z elementami tradycji i kultury ziemi zagłębiowskiej. Zaproszenie do konkursu literackiego przyjęło 15  młodych twórców dąbrowskich szkół. W konkursie na ozdobę regionalną wzięło udział 19 uczniów, a w konkursie szopki bożonarodzeniowej 11 uczniów szkół zagłębiowskich. Wszystkie konkursy były objęte  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dabrowa Górnicza oraz Dyrektora Delegatury w Sosnowcu Kuratorium Oświaty w Katowicach, a organizowane były we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Laureaci konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia 9 stycznia 2015 roku, podczas Noworocznego Koncertu.

Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom i ich opiekunom! Dziękują wszystkim uczestnikom konkursów za wzięcie w nich udziału i zapraszają za rok, do nowych zmagań konkursowych.

 

 

 

WOŚP 2015


Na 23. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy i my. A wszystko po to, żeby dać się ponieść wrażliwości i wydać oszczędności na pomoc w diagnostyce na oddziałach pediatrycznych, onkologicznych, kardiologicznych oraz godną opiekę ludzi w podeszłym wieku.

Nasze wolontariuszki (Ada, Ania, Gosia, Oktawia i Oliwia) kwestowały na Imprezie zamkniętej w Żeromie ( XIV Międzyszkolny Konkurs i Koncert Kolęd i Pastorałek w Językach Obcych) i w ciągu zaledwie 5 godzin uzbierały prawie 1700zł!!!

Sama „licytacja” gadżetów WOŚP, fantów ofiarowanych przez MKS Dąbrowa Górnicza (koszulki, piłki, zdjęcia, kalendarze) i prac nagrodzonych w Konkursach Bożonarodzeniowych rozgrzała atmosferę pomagania do czerwoności i przyniosła nieoczekiwane efekty- kwotę ok. 1200złJ

Dziękujemy Wam darczyńcy, wolontariuszki i wszyscy hojnie wspierający Wielką Orkiestrę przyjaciele!!! SIEMA!

 


Strona 1 z 35