Goście z Kappeln ponownie w Polsce!

            W dniach 04-11 czerwca 2016 r. w II LO odbyła się 26 wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą Klaus Harms Schule z Kappeln (Niemcy). Był to drugi etap wymiany (pierwszy miał miejsce we wrześniu w Niemczech), mający na celu przede wszystkim przełamywanie barier i  stereotypów pomiędzy Polakami i Niemcami. Projekt ten, jak co roku, uzyskał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży (PNWM). Uczniowie biorący udział w wymianie mieli okazję doskonalić umiejętności językowe, nawiązywać nowe przyjaźnie i razem poznawać zabytki Polski.

Jak co roku grupa młodzieży wyjechała na wycieczki do Krakowa, Wieliczki i do Muzeum Auschwitz. Grupa zwiedziła także z przewodnikiem zamek w Będzinie. Piękno polskich zabytków, bogactwo historii, ale przede wszystkim słynna polska gościnność zrobiły największe wrażenie na naszych gościach z zagranicy. Program wymiany obfitował w różne wyjścia, spotkania i wspólne projekty, w trakcie których młodzież wykazała się kreatywnością i otwartością. Było uroczyste przywitanie w naszej szkole, prezentacja multimedialna prezentująca nasze liceum, miasto i region, gra w kalambury, karaoke w języku polskim, niemieckim i angielskim, tworzenie Kroniki Projektu, drzewa genealogicznego, spotkanie przy grillu, na kręglach i wiele, wiele innych. Najlepszym dowodem na dobrze przeżytą i zorganizowaną wymianę były szczere łzy, które towarzyszyły uczniom podczas pożegnania na dworcu kolejowym w Katowicach. Warto podkreślić, że nawiązane przyjaźnie zaowocowały wymianami adresów, telefonów i maili, a część osób już zaplanowała wspólne wakacje.

Wszystkich chętnych zapraszamy na 27 wymianę już we wrześniu 2016 r.!