Wycieczka do Pragi

W dniach 24-25 kwietnia 2017 roku klasy IE i IIE pojechały na wycieczkę do stolicy Czech - Pragi. Poniedziałek, 24 kwietnia, zaczęliśmy bardzo wcześnie. O 4:30 wszyscy już siedzieliśmy w autokarze, a może raczej – spaliśmy ;). W wyniku licznych robót drogowych na miejsce dotarliśmy dopiero w południe. Po wyjściu z autokaru przywitało nas praskie słońce zapowiadające wspaniałą atmosferę i niezwykle mile spędzony czas. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Klasztoru na Strahowie, przy którym rozciągała się czarująca panorama całego miasta. Dalej prowadzeni przez Panią Przewodnik poszliśmy na Zamek na Hradcznach, którego główną atrakcją była gotycka katedra św. Wita. Na wzgórzu zamkowym zobaczyliśmy także wnętrze zamku oraz Złotą Uliczkę, legendarną siedzibę miejscowych średniowiecznych złotników. Dalej przeszliśmy ulicami Pragi, aż do słynnego Mostu Karola, który wzbudził nasz podziw.

Drugi dzień pomimo nieznacznie gorszej pogody był równie ciekawy. Dzień zaczęliśmy od przejścia przez dzielnicę żydowską, podziwialiśmy liczne synagogi cmentarz. Pani Przewodnik opowiedziała nam, że na tradycyjnych żydowskich nagrobkach umieszczano atrybut profesji osoby, która w nim spoczywa. Przechodząc przez ulicę Paryską, będącą jedną z najdroższych ulic w Europie, dotarliśmy do rynku, na którym zobaczyliśmy najstarszy zegar astronomiczny w Europie - Orloj. Kierując się powoli do autokaru wstąpiliśmy do Miejskiego Domu Reprezentacyjnego w Pradze, aby zobaczyć secesyjny wystrój zaprojektowany przez Alfonsa Muchę.

Pomimo, że wycieczka trwała zaledwie dwa dni, udało nam się dużo dowiedzieć na temat Pragi. Na wielu osobach miasto wywarło niesamowite wrażenie. Wielu z nas już planuje powrót do stolicy Czech – tym razem na dłużej!