Z Jerzym Buzkiem o demokracji

18 listopada 2017 odbyło się w naszej szkole spotkanie z euro-posłem i premierem w latach 1997-2001  - Jerzym Buzkiem. Spotkanie to było finałem tegorocznego międzynarodowego projektu Erasmus+ „YOUNG  MAN CAN SEE DEMOCRACY”. Wśród wielu znamienitych  gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - pan Zbigniew Podraza, Dyrektor Biura Poselskiego Jerzego Buzka - pan Tadeusz Oleksy,  vice-przewodniczący Rady Miejskiej – pan Marek Węgrzynowicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Dobre Ręce w Będzinie oraz dyrektor SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej - pani Violetta Trzcina.  Nie zabrakło również gości z innych szkół, między innymi:   SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej,  Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Będzinie wraz z nauczycielami.

Podczas projektu wolontariusze naszego liceum wraz z niewidzącymi i niedowidzącymi uczniami SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej reprezentowali Polskę - pozostali uczestnicy projektu pochodzili z Łotwy i Hiszpanii. Projekt ten został zrealizowany na przełomie września i października 2017 roku w Poroninie. Sam projekt jak i spotkanie z euro-posłem Jerzym Buzkiem opierało się na tematyce demokracji w dzisiejszym świecie. Podczas spotkania uczniowie mogli nie tylko zadawać pytania, ale i wziąć udział w dyskusji. Pan premier odpowiedział na pytania uczniów dotyczące m.in. miejsca osób niepełnosprawnych w życiu kraju, planów Unii Europejskiej na kolejne lata oraz jego własnego przepisu na sukces. Oto, co napisały lokalne media – telewizja internetowa KANAL99 - o tym spotkaniu:

Uczniowie z II LO im. S. Żeromskiego od lat angażują się w projekty międzynarodowe realizowane w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Dobre Ręce.

Ostatni projekt, którego rezultatem jest dzisiejsze spotkanie jest tak na prawdę trzecią częścią projektu z osobami niepełnosprawnymi. Pierwsza część była nastawiona na integrację, na poznawanie świata osób niewidzących. Drugi projekt w 2016 roku był nastawiony na sport, zdrowe odżywianie, już nie baliśmy się kontaktu z osobami niewidomymi i okazało się, że my wszyscy razem możemy robić to samo, nawet grać w piłkę. W tym trzecim projekcie poprzeczka poszła do góry i skoncentrowaliśmy się na demokracji.

- wyjaśnia Anna Zasucha, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza „Prosto z serca”.

Projekt miał na celu kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w aspekcie przełamywania stereotypów myślenia o osobach niepełnosprawnych.

Istotą tego projektu było spotkanie tych młodych ludzi, żeby zwrócili oni uwagę na to jak mogą wspólnie się wspierać. Przecież osoby niewidome są takie same jak my, nie ma dużych różnic jeżeli chodzi o potrzeby bycia, działania, włączenia się w pełni w społeczeństwo.

- komentuje Wojciech Ciesielkiewicz, koordynator projektów Stowarzyszenia Dobre Ręce.

Panel dyskusyjny przeprowadzony z euro-posłem pozwolił młodzieży znaleźć odpowiedzi na pytania o to jak ułatwić osobom niepełnosprawnych korzystanie z dobrodziejstw demokracji.

 Ci młodzi ludzie to świetnie definiowali, nie stwarzać barier, spowodować by niepełnosprawni także mieli zobowiązania wobec kraju, wobec nas wszystkich, wobec społeczności także działali i służyli, ale żeby mogli to robić trzeba usunąć im bariery. Czasami trzeba im coś udoskonalić w miejscu pracy, nie budować pojedynczego schodka co kawałek w parku, bo dla nich taki schodek jest nie do przebycia.

- mówi Jerzy Buzek, euro-deputowany.

Stowarzyszenie Dobre Ręce będące organizatorem spotkania na swoim koncie ma realizację wielu udanych projektów. Poza programami międzynarodowymi stowarzyszenie z Będzina skupia się na działaniach skierowanych do społeczności lokalnej oraz wspieraniu dzieci i młodzieży.

Relacja ze spotkania została zaprezentowana w wiadomościach telewizji Kanal99 20 listopada 2017r.

18 listopada 2017 odbyło się w naszej szkole spotkanie z euro-posłem i premierem w latach 1997-2001  - Jerzym Buzkiem. Spotkanie to było finałem tegorocznego międzynarodowego projektu Erasmus+ „YOUNG  MAN CAN SEE DEMOCRACY”. Wśród wielu znamienitych  gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - pan Zbigniew Podraza, Dyrektor Biura Poselskiego Jerzego Buzka - pan Tadeusz Oleksy,  vice-przewodniczący Rady Miejskiej – pan Marek Węgrzynowicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Dobre Ręce w Będzinie oraz dyrektor SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej - pani Violetta Trzcina.  Nie zabrakło również gości z innych szkół, między innymi:   SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej,  Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Będzinie wraz z nauczycielami.

Podczas projektu wolontariusze naszego liceum wraz z niewidzącymi i niedowidzącymi uczniami SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej reprezentowali Polskę - pozostali uczestnicy projektu pochodzili z Łotwy i Hiszpanii. Projekt ten został zrealizowany na przełomie września i października 2017 roku w Poroninie. Sam projekt jak i spotkanie z euro-posłem Jerzym Buzkiem opierało się na tematyce demokracji w dzisiejszym świecie. Podczas spotkania uczniowie mogli nie tylko zadawać pytania, ale i wziąć udział w dyskusji. Pan premier odpowiedział na pytania uczniów dotyczące m.in. miejsca osób niepełnosprawnych w życiu kraju, planów Unii Europejskiej na kolejne lata oraz jego własnego przepisu na sukces. Oto, co napisały lokalne media – telewizja internetowa KANAL99 - o tym spotkaniu:

Uczniowie z II LO im. S. Żeromskiego od lat angażują się w projekty międzynarodowe realizowane w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Dobre Ręce.

Ostatni projekt, którego rezultatem jest dzisiejsze spotkanie jest tak na prawdę trzecią częścią projektu z osobami niepełnosprawnymi. Pierwsza część była nastawiona na integrację, na poznawanie świata osób niewidzących. Drugi projekt w 2016 roku był nastawiony na sport, zdrowe odżywianie, już nie baliśmy się kontaktu z osobami niewidomymi i okazało się, że my wszyscy razem możemy robić to samo, nawet grać w piłkę. W tym trzecim projekcie poprzeczka poszła do góry i skoncentrowaliśmy się na demokracji.

- wyjaśnia Anna Zasucha, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza „Prosto z serca”.

Projekt miał na celu kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w aspekcie przełamywania stereotypów myślenia o osobach niepełnosprawnych.

Istotą tego projektu było spotkanie tych młodych ludzi, żeby zwrócili oni uwagę na to jak mogą wspólnie się wspierać. Przecież osoby niewidome są takie same jak my, nie ma dużych różnic jeżeli chodzi o potrzeby bycia, działania, włączenia się w pełni w społeczeństwo.

- komentuje Wojciech Ciesielkiewicz, koordynator projektów Stowarzyszenia Dobre Ręce.

Panel dyskusyjny przeprowadzony z euro-posłem pozwolił młodzieży znaleźć odpowiedzi na pytania o to jak ułatwić osobom niepełnosprawnych korzystanie z dobrodziejstw demokracji.

 Ci młodzi ludzie to świetnie definiowali, nie stwarzać barier, spowodować by niepełnosprawni także mieli zobowiązania wobec kraju, wobec nas wszystkich, wobec społeczności także działali i służyli, ale żeby mogli to robić trzeba usunąć im bariery. Czasami trzeba im coś udoskonalić w miejscu pracy, nie budować pojedynczego schodka co kawałek w parku, bo dla nich taki schodek jest nie do przebycia.

- mówi Jerzy Buzek, euro-deputowany.

Stowarzyszenie Dobre Ręce będące organizatorem spotkania na swoim koncie ma realizację wielu udanych projektów. Poza programami międzynarodowymi stowarzyszenie z Będzina skupia się na działaniach skierowanych do społeczności lokalnej oraz wspieraniu dzieci i młodzieży.

Relacja ze spotkania została zaprezentowana w wiadomościach telewizji Kanal99 20 listopada 2017r.