Wymiana uczniowska z Klaus-Harms-Schule

W dniach 14 - 22 września 2019 grupa 15 uczniów II LO wraz z opiekunami uczestniczyła w  wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Klaus-Harms-Schule w Kappeln, w Niemczech.

W tym roku świętujemy 30-lecie wymiany.

W pierwszy dzień wymiany niemieccy uczniowie wraz z rodzicami odebrali nas z dworca autobusowego w Schlezwig i resztę dnia spędziliśmy z niemieckimi rodzinami. W poniedziałek, 16 września, o 7.40 było przywitanie z Dyrektorem KHS, poznanie programu spotkania i planu aktywności. Potem mieliśmy okazję obejrzeć szkolę i poznać się bliżej dzięki zajęciom integracyjnym. Popołudnie spędziliśmy na wspólnym rejsie statkiem wzdłuż fiordu. We wtorek odbyliśmy całodniową wycieczkę nad Morze Północne. Mieliśmy okazję zwiedzić Wattwander National Park i obejrzeć fokarium. Środę spędziliśmy na wędrowaniu po Kappeln. Odwiedziliśmy Ratusz Miejski, gdzie ciepło nas przywitał Przewodniczący Rady Miasta, odwiedziliśmy zabytkowy młyn i podziwialiśmy kościół Św. Mikołaja. W czwartek pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Hamburga. Zobaczyliśmy tam budynek Elbphilharmonie z pięknym tarasem widokowym, zwiedziliśmy z przewodnikiem miasto oraz Hafencity. W piątek zebraliśmy się wszyscy w szkole i wspólnie gotowaliśmy nasze polskie potrawy, pierogi i żurek, które później degustowaliśmy przy jednym stole. Odbyło się wtedy także oficjalne zakończenie wymiany, gdzie dzieliliśmy się zrobionymi przez nas zdjęciami i dostaliśmy certyfikaty uczestnictwa. Sobota była czasem pakowania się i żegnania z rodzinami oraz kupowania pamiątek. Około godziny siedemnastej stawiliśmy się na dworcu autobusowym w Schlezwig i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.

Jak co roku, wymiana jest organizowana także dzięki współpracy i  środkom finansowym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, od której to organizacji otrzymaliśmy dofinansowanie projektu. Bogaty program pobytu i wspólnych aktywności bardzo podobał się uczestnikom, nawiązano wiele nowych przyjaźni. Dziękujemy niemieckim rodzinom za ciepłe przyjęcie i już czekamy na rewizytę naszych gości w czerwcu 2020!