Wyjazd do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dnia 18 marca 2016 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl „Opętani” Witolda Gombrowicza w reżyserii Tomasza Bradeckiego. Niezwykłe kulturowe wydarzenie poprzedzał ponad 3 godzinny czas wolny, który nasi uczniowie w pełni wykorzystali zwiedzając i odkrywając nowe zakamarki magicznego Krakowa. Po miło spędzonym czasie, uczniowie udali się na rozpoczęcie widowiska. Publikowana pod pseudonimem w prasie codziennej w przeciągu 1939 roku powieść odcinkowa „Opętani” była wstydliwą kartą w dorobku Witolda Gombrowicza, który do jej autorstwa przyznał się dopiero tuż przed śmiercią w 1969 roku.
Twórca „Trans-Atlantyku” i „Ferdydurke” z dystansem podchodził do swego utworu. „Opętani” pomyślani byli jako niskiej klasy pastisz gatunków literatury popularnej – gotyckiego romansu, sensacji, kryminału, horroru. Zadanie wcale nie okazało się jednak tak proste, jak się Gombrowiczowi wydawało i ostatecznie doprowadziło go do wyznania, że „napisanie złej powieści nie jest bodaj łatwiejsze od napisania dobrej”.
Po obejrzeniu spektaklu nie można zaprzeczyć słowom Gombrowicza. Dopracowana, pełna dynamicznej akcji, niespodziewanego obrotu wydarzeń i wspaniałej gry aktorskiej sztuka wywołała niesamowite emocje wśród uczniów. W połączeniu z nastrojową muzyką Bartosza Chajdeckiego, spektakl stał się nadzwyczajnym wydarzeniem kulturowym , który na długo zapadnie w pamięci uczniów II LO im. Stefana Żeromskiego.