Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 5 – 11 czerwca 2017 r. w  II LO odbyła się 27 wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą Klaus Harms Schule z Kappeln (Niemcy). Był to drugi etap wymiany (pierwszy miał miejsce we wrześniu w Niemczech), mający na celu przełamywanie barier i  stereotypów pomiędzy narodami, doskonalenie znajomości języków obcych, poznawanie zabytków i kultury Polski i nawiązywanie nowych przyjaźni. Zarówno młodzież polska, jak i niemiecka, była otwarta na nowe pomysły i doświadczenia, co oczywiście zaowocowało mnóstwem pozytywnych przygód. Uczniowie niemieccy byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko miejsc zwiedzonych w Polsce (Muzeum Auschwitz, Wieliczka, Kraków), ale przede wszystkim ludzi - polska gościnność jak co roku nie zawiodła:) Uczestnicy wymiany odwiedzili także Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej i zapoznali się z prezentacją multimedialną o Dąbrowie. Wspaniała pogoda pozwoliła na zorganizowanie grilla w Centrum Sportów Letnich przy Pogorii III. Grupa integrowała się także w czasie gry w kręgle oraz podczas projektu muzyczno – plastycznego. Obie strony wymiany bardzo pochlebnie wyrażały się o przygotowanym programie. Najważniejsze jednak, że przygoda z wymianą nie zakończyła się definitywnie, część osób już zaplanowała wspólne wakacje. Warto podkreślić fakt, iż projekt ten, jak co roku, uzyskał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży (PNWM).