Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2014

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga szczególnej uwagi. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: Choroby przenoszone przez wektory. Wektory są to organizmy, które przenoszą czynniki chorobotwórcze (np. wirusy, bakterie) z zakażonego człowieka (lub zwierzęcia) na innego człowieka (lub zwierzę).Wzorem lat ubiegłych nasze Liceum promuje zdrowy styl życia i hasła Światowej Organizacji Zdrowia we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej oraz Wydziałem Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
7 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2014 podjęliśmy szereg działań uświadamiających dzieciom i młodzieży niebezpieczeństwo wynikające z ukąszeń powszechnie występujących wokół nas stawonogów, skupiając uwagę przede wszystkim na kleszczach i metodach profilaktyki chorób przez nie wywoływanych. Zorganizowano Konkurs Wiedzy o Chorobach Wektorowych, który skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych Zagłębia Dąbrowskiego. Przedstawiona została prezentacja „Choroby wektorowe – małe ugryzienie, duże zagrożenie”, która przybliżyła uczestnikom zagadnienie chorób wektorowych. Odbyła się prelekcja na temat ochrony przed kleszczami i metod ich usuwania pani Hanny Kantor.Na obchody Światowego Dnia Zdrowia zaprosiliśmy także dzieciaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 9 z opiekunami. Najmłodsi dowiedzieli się czym są owady i jak się bronić przed szkodliwością niektórych z nich. Odbyło się to w oprawie artystycznej przedstawienia „Mucha przed sądem” przygotowanego przez klasę 2b.

Pająk z ośmioma odnóżami, musze oczy, owadzie czułki, skrzydełka motyla czy biedronki zrobiły wrażenie na maluchach, które z zainteresowaniem śledziły rozwój wypadków w sądzie leśnym i przemowy obrońcy, oskarżyciela oraz sędziny. Dzięki temu bez problemu odpowiadały na pytania quizu i wygrywały przekąski warzywne i nieodzowne naklejki. Przedszkolaki wzięły również udział w konkursie plastycznym i zabawach ruchowych na naszej sali gimnastycznej. Zadowolonych 72 dzieci opuściło nasze gościnne progi po małym poczęstunku – zdrowe mini kanapeczki i woda mineralna.Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za rok! Nam też dużo daje takie spotkanie z maluchami. Czujemy się wtedy tacy dorośli.Wymienione działania są częścią realizowanego projektu edukacyjno – wychowawczego „Choroby wektorowe – małe ukąszenie, duże zagrożenie”. Jego celem jest uświadomienie dzieciom, młodzieży i rodzicom, jakie konsekwencje może nieść ukąszenie przenosiciela choroby wektorowej oraz zachęcenie społeczeństwa do podejmowania działań profilaktycznych.W ramach projektu mającego na celu promocję zdrowia i ochronę przed chorobami odkleszczowymi w naszym Liceum wkrótce odbędzie się wykład lekarza specjalisty w tym zakresie, a także V Rowerowy rajd na orientację wokół zbiornika Pogoria dla uczniów gimnazjów i liceów Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina. Serdecznie zapraszamy do udziału!