Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2016

Uroczyste obchody Światowego Dnia Zdrowia 2016 "Pokonaj cukrzycę" w naszym Liceum odbyły się w dniu 12 kwietnia, a gospodarzami wydarzenia mieli zaszczyt być uczniowie klasy 1 B. Już po raz kolejny, siódmy z rzędu, zorganizowaliśmy imprezę środowiskową, skierowaną do szerokiego grona odbiorców aby upowszechniać zalecenia tegorocznej kampanii WHO, prowadzonej na całym świecie pod hasłem: „Bądź aktywny – Jedz zdrowo – Stosuj się do wskazówek lekarza”. Mieliśmy przyjemność gościć Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej - Panią Marzannę Kuc, koordynatorów Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej - Panią Izabelę Smolak oraz Panią Dorotę Kuzę, doradcę metodycznego przedmiotów przyrodniczych - Panią Mirosławę Molendę, edukatora do spraw cukrzycy, Panią Beatrycze Szklarek, a także uczniów szkół gimnazjalnych oraz ich opiekunów.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia 2016 zorganizowaliśmy III Zagłębiowski Konkurs Wiedzy o Zdrowiu "Zdrowy styl życia, czy cukrzyca?" dla uczniów szkół gimnazjalnych, pod Honorowym Patronatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej, we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Dla przybyłych gości, uczestników konkursu ze szkół gimnazjalnych z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina i Czeladzi oraz dla licealistów II LO przygotowaliśmy prezentację przybliżającą tematykę Światowego Dnia Zdrowia 2016 oraz degustację zdrowej żywności, w myśl zasady nowej piramidy żywienia, że podstawę naszego jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce. Wysłuchaliśmy także fachowych porad edukatora ds. cukrzycy, pani Beatrycze Szklarek, która wygłosiła prelekcję "Jak rozpoznać cukrzycę".

Niebawem nasze działania profilaktyczno-prozdrowotne skierujemy także po raz kolejny do maluchów z Przedszkola nr 29 w Dąbrowie Górniczej, podkreślając istotność aktywności fizycznej i prawidłowego żywienia w zapobieganiu nadwagi i otyłości, której coraz częściej towarzyszy cukrzyca typu 2.

Dziękujemy wszystkim gościom za udział obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2016 w II LO i zapraszamy za rok - 7 kwietnia 2017 roku!

Zwycięzcom konkursu oraz wszystkim jego uczestnikom gratulujemy obszernej wiedzy oraz kreatywności i talentu plastycznego.

Kategoria TEST WIEDZY:

I miejsce         - Aleksandra Madejska (Gimnazjum nr 6, Będzin)

II miejsce        - Magdalena Tomczyk (Gimnazjum nr 6, Będzin)

oraz Tymoteusz Masarczyk (Gimnazjum nr 9, Sosnowiec)

III miejsce      - Jagoda Kuszka (Gimnazjum nr 8, Dąbrowa Górnicza)

Kategoria PLAKAT:

I miejsce         - Paulina Grzeszna (Gimnazjum nr 5, Będzin)

II miejsce        - Dagmara Dąbek (Gimnazjum nr 4, Sosnowiec)

III miejsce      - Nadia Pluta (Gimnazjum nr 5, Będzin)

Wyróżnienie   - Magdalena Jędrzejczak (Gimnazjum nr 3, Będzin)

oraz Emila Sikorska (Gimnazjum nr 8, Dąbrowa Górnicza)

Prezentacja o zdrowiu