Rajd rowerowy

Dnia 26 kwietnia 2013r. odbył się rajd rowerowy przygotowany przez kl. I C. Impreza odbyła się w ramach Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Ciśnienie tętnicze krwi”. W zawodach brały udział gimnazja z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Uczestnicy musieli przebyć ok. 16 km trasami rowerowymi, usytuowanymi przy zbiorniach wodnych Pogoria. Start i meta miały miejsce w tym samym punkcie, czyli w Parku Zielona koło fontanny. Przed rozpoczęciem wyścigu chętnym uczestnikom zostało zmierzone ciśnienie, za co od końcowego czasu zostało odjęte 5 sekund. Na trasie znajdowały się punkty, na których przedstawiciele gimnazjów zmagali się z konkurencjami przygotowanymi przesz naszych uczniów. Za zadania te otrzymywali dodatkowe punkty. Mimo zaciętej rywalizacji i wysiłku, jaki włożyli w tej rajd rowerzyści, wyłoniliśmy zwycięzcę, którym było gimnazjum z Sosnowca. Wygrani otrzymali puchar i dyplom, a po pamiątkowym zdjęci wszyscy odjechali opaleni z uśmiechami na twarzach, dumni ze swojego osiągnięcia.

 

 

Dzień Przedszkolaka w II LO

W poniedziałek 30 maja gościliśmy dzieci  z Przedszkola nr 9. W ramach promocji zdrowia dzieciaki mogły sprawdzić się  na torze przeszkód przygotowanym przez nauczycieli wych. fiz. oraz naszych uczniów z IB i IE. W czasie zawodów panowała atmosfera wyścigów.Uśmiech na twarzach dzieciaków mówił wszystko. Przedszkolaki opuściły gościnne progi naszej szkoły zmęczone ale szczęśliwe.

Czytaj więcej: Dzień Przeszkolaka 2016 1

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2016

            Uroczyste obchody Światowego Dnia Zdrowia 2016 "Pokonaj cukrzycę" w naszym Liceum odbyły się w dniu 12 kwietnia, a gospodarzami wydarzenia mieli zaszczyt być uczniowie klasy 1 B. Już po raz kolejny, siódmy z rzędu, zorganizowaliśmy imprezę środowiskową, skierowaną do szerokiego grona odbiorców aby upowszechniać zalecenia tegorocznej kampanii WHO, prowadzonej na całym świecie pod hasłem: „Bądź aktywny – Jedz zdrowo – Stosuj się do wskazówek lekarza”. Mieliśmy przyjemność gościć Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej - Panią Marzannę Kuc, koordynatorów Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej - Panią Izabelę Smolak oraz Panią Dorotę Kuzę, doradcę metodycznego przedmiotów przyrodniczych - Panią Mirosławę Molendę, edukatora do spraw cukrzycy, Panią Beatrycze Szklarek, a także uczniów szkół gimnazjalnych oraz ich opiekunów.

Czytaj więcej: Obchody światowego dnia zdrowia 2016 rok

Zawody pływackie

W dniu 12 marca 2016r. odbyły się zawody pływackie w ośrodku ZSZ "Sztygarka". Kiedy o 10,15 wszyscy weszliśmy emocje były tylko coraz większe. Na początku zawodów zaproszeni trenujący pływacy zaprezentowali style pływackie . Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i nie mogliśmy się doczekać aż sami wskoczymy do wody! O godzinie 11 zostały przeprowadzone pokazy ratownictwa wodnego jak i pierwszej pomocy. 15 minut poźniej zawodnicy biorący udział w zawodach nareszcie zaczęli się rozgrzewać przed długo wyczekiwanym startem. Pierwszym stylem w jakim mogli się zaprezentować był "delfin". Najlepszym w tej konkurencji okazał się Chlebica Przemysław, wśród dziewczyn natomiast najlepsza była Klaudia Domagała.Następnym stylem był "grzbiet", tym razem z mężczyzn wygrał Grzegorz Cudak, a z kobiet najlepsza w tej konkurencji była Magdalena Lorek. W stylu klasycznym Magda dalej nie dawała za wygraną stając na 1 miejscu na podium, wraz z Mateuszem Głowom, który pokonał wszystkich chłopaków. Całą wisienką na naszym sportowym torcie był styl dowolnym. Niepokonany jednak i w tej konkurencji był Mateusz Głowa, ale z dziewczyn to Szteleblak Gabrysia pokazała wszystkim na co ją stać i to ona pokonała swoje koleżanki.

Czytaj więcej: Zawody pływackie 12.03.2016 r.

Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS 1 grudnia

Lekkoatleci na drugim stopniu podium

Reprezentacje dziewcząt jak i chłopców stanęły na drugim stopniu podium w lekkoatletycznych mistrzostwach Dąbrowy Górniczej szkół ponadgimnazjalnych, które odbyły się 23.09.2015r . Nasi uczniowie musieli uznać wyższość jedynie zawodników  trenujących  w Zespole Szkół Sportowych.

Najlepiej w naszej drużynie spisały się :

  • Olimpia Rząd – wygrała konkurs pchnięcia kulą z wynikiem 9,36
  • Adrianna Czapla – zwyciężyła na dystansie 800m z wynikiem 2,25 sek
Czytaj więcej: Lekkoatleci na drugim stopniu podium 23.09.2015

Siatkówka plażowa Natalia Buła i Paulina Sikora na podium !!!

W dniu 22.09.2015r. uczennice klasy 2c Natalia Buła i Paulina Sikora wraz z opiekunem mgr Arturem Lewickim pojechały na turniej siatkówki plażowej zorganizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Były to bardzo długie zawody. Pierwsze mecze rozpoczęły się o godzinie 9:30, a ostatni  skończył się przed godziną 18:00. Nasze dziewczęta spisały się rewelacyjnie, zajmując trzecie miejsce pośród 23 startujących par ze szkół średnich z Dąbrowy Górniczej, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Gliwic i Świętochłowic. Dziewczęta szły przez turniej jak burza, dopiero w półfinale uległy późniejszym zwyciężczyniom z VIII L.O. z Katowic. W meczu o trzecie miejsce nasze dziewczyny pokonały parę  IV L.O. z Katowic. GRATULACJE!!!!

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2014

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga szczególnej uwagi. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: Choroby przenoszone przez wektory. Wektory są to organizmy, które przenoszą czynniki chorobotwórcze (np. wirusy, bakterie) z zakażonego człowieka (lub zwierzęcia) na innego człowieka (lub zwierzę).Wzorem lat ubiegłych nasze Liceum promuje zdrowy styl życia i hasła Światowej Organizacji Zdrowia we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Dąbrowie Górniczej oraz Wydziałem Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
7 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2014 podjęliśmy szereg działań uświadamiających dzieciom i młodzieży niebezpieczeństwo wynikające z ukąszeń powszechnie występujących wokół nas stawonogów, skupiając uwagę przede wszystkim na kleszczach i metodach profilaktyki chorób przez nie wywoływanych. Zorganizowano Konkurs Wiedzy o Chorobach Wektorowych, który skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych Zagłębia Dąbrowskiego. Przedstawiona została prezentacja „Choroby wektorowe – małe ugryzienie, duże zagrożenie”, która przybliżyła uczestnikom zagadnienie chorób wektorowych. Odbyła się prelekcja na temat ochrony przed kleszczami i metod ich usuwania pani Hanny Kantor.Na obchody Światowego Dnia Zdrowia zaprosiliśmy także dzieciaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 9 z opiekunami. Najmłodsi dowiedzieli się czym są owady i jak się bronić przed szkodliwością niektórych z nich. Odbyło się to w oprawie artystycznej przedstawienia „Mucha przed sądem” przygotowanego przez klasę 2b.

Czytaj więcej: obchody światowego Dnia zdrowia 2014

Światowy Dzień Zdrowia 2014 r.

7 kwietnia hucznie obchodziliśmy w naszym liceum Światowy Dzień Zdrowia. W ramach tego święta postanowiliśmy pokazać dzieciakom z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 9 czym są owady i jak się bronić przed szkodliwością niektórych z nich. Odbyło się to w oprawie artystycznej przedstawienia „Mucha przed sądem” przygotowanego przez klasę 2b.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Zdrowia 2014 r.

Dzień przedszkolaka

Dnia 15 maja w naszej szkole odbył się Dzień Przedszkolaka. Mieliśmy okazję gościć sąsiednie przedszkole nr 9. Klasy pierwsze zorganizowały atrakcje i poczęstunek dla dzieci. Przedszkolaki zostały podzielone na kilka grup. Na sali gimnastycznej uczestniczyli w rozgrywkach sportowych,a na jadalni mogli skosztować zdrowej żywności: kolorowych i smacznych kanapek i świeżych soczków. Czekał na nich również teatrzyk o krasnoludkach. Zmagali się także z pytaniami na temat zdrowego trybu życia i wykazali się swoim talentem plastycznym. Wszyscy bawili się wspaniale: zarówno starsi jak i młodsi. Mamy nadzieje na dalszą współpracę w następnych latach.

„Więcej Zdrowia - Więcej Życia”
Światowy Dzień Zdrowia 2012:
III Rajd Rowerowy na orientację i "Piknik witaminek"

Starzenie się i zdrowie” to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia dla upamiętnienia utworzenia w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia — WHO.

Temat przewodni Dnia Zdrowia co roku jest inny i związany z priorytetowym obszarem działania WHO na dany rok. W roku 2012 obchody Światowego Dnia Zdrowia koncentrują się na problemach zdrowia ludzi starszych. Zdaniem ekspertów WHO, do 2050 roku populacja ludzi w wieku 60 lat i więcej potroi się — wzrośnie z ponad 600 milionów do 2 miliardów. Według demografów, Polska zalicza się do 18 krajów świata mających najstarsze społeczeństwa, z najwyższą dynamiką starzenia. W Polsce żyje 6 i pół miliona osób w wieku powyżej 60 lat, co stanowi 17 procent populacji, jednak ich liczna systematycznie rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku aż 24 procent mieszkańców Polski będzie po sześćdziesiątce. Poza tym obchody Dnia służą propagowaniu zdrowego stylu życia, a także uświadamianiu i przekonywaniu społeczeństwa, że chorobom można zapobiegać przez stosowanie odpowiedniej diety, regularny wysiłek fizyczny, jak również dbając o środowisko, które może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

Nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, kontynuując tradycję organizowania imprez prozdrowotnych związanych z obchodami Światowego Dnia Zdrowia w środowisku, przygotowali projekt edukacyjno - wychowawczy:

„W każdym wieku dbaj o zdrowie”, którego celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży faktu, że nasza kondycja na starość zależy od wielu czynników. Funkcjonalność systemu biologicznego u danej osoby zwiększa się w pierwszych latach życia, osiąga swój szczyt we wczesnym okresie dorosłości i naturalnie spada w kolejnych latach. Tempo spadku określa, przynajmniej po części, nasze zachowanie i eksploatacja organizmu podczas całego cyklu życia. Ważnymi czynnikami są takie elementy jak: dieta - co jemy, jak jesteśmy aktywni fizycznie oraz nasza eksploatacja ryzykowna dla zdrowia czyli palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub narażanie na substancje toksyczne. Zdrowe starzenie się jest więc związane ze zdrowiem we wcześniejszych etapach życia. Popularyzowaniu tych treści służy realizowanie zadań projektu.

12 kwietnia 2012 przeprowadzony został „Dzień gier i zabaw ruchowych” - impreza środowiskowa dla dzieci z Przedszkola nr 9 w Dąbrowie Górniczej, której celem była promocja ćwiczeń lekkoatletycznych, które sprzyjają hartowaniu organizmu i aktywności fizycznej dzieci oraz „Piknik witaminek”, czyli spotkanie uczniów naszego liceum z przedszkolakami, którym przedstawiona została „Bajka o księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku”, przeprowadzony konkurs wiedzy o znaczeniu zdrowego odżywiania dla prawidłowego rozwoju dzieci oraz konkurs taneczny. Nagrodami były produkty zdrowej żywności. Organizatorzy przygotowali też zdrowy, owocowy poczęstunek dla najmłodszych.

Galeria

13 kwietnia 2012 roku odbył się III Rowerowy rajd na orientację dla uczniów gimnazjów i liceów Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina wokół zbiornika Pogoria, promujący aktywny wypoczynek i zdrowotne walory naszego regionu. Uczestniczyło w nim ponad 50 uczniów z dąbrowskich i będzińskich szkół. Szkolne drużyny na starcie otrzymywały mapę trasy rajdu, z zaznaczonymi punktami kontrolno-zadaniowymi, które samodzielnie musiały odszukać, sprawnie do nich dotrzeć, a następnie wykonać określone zadanie. Sędzia wyścigu mierzył czas przejazdu drużyn startujących co 10 min. i czuwał nad regulaminowym wykonywaniem zadań.

Najszybszą i najsprawniejszą drużyną okazali się uczniowie Gimnazjum Nr 3 im. E. Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej oraz drużyna mgr Agaty Lachety z II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Gratulujemy!

 

 

 

Szkolny Dzień Wiedzy o Antybiotykach

W ramach europejskiej kampanii, której początek przypada na 18 listopada, zorganizowaliśmy w naszym Liceum (w środę 26 marca) Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z_danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że wiosna niesie nawet czterokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę niż miesiące jesienne. Niestety większość Polaków jest przekonana o skuteczności antybiotyków w leczeniu infekcji wirusowych (np. przeziębienia, grypy).

W naszym Liceum odbyła się prelekcja, pomocna w uporządkowaniu wiedzy o antybiotykach i patogenach, które należy nimi leczyć. Uczniowie klasy II F przygotowali także ciekawą prezentację – „Fakty i Mity o antybiotykach”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Ponadto po zapoznaniu się z plakatami i innymi dostępnymi w tym dniu materiałami uczniowie chętnie brali udział w Quizie wiedzy o antybiotykach. Teraz już nikt nie ma wątpliwości, że antybiotyki zwalczają zakażenia bakteryjne, a nie wirusowe

Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania

Nieprawidłowe żywienie stanowi poważny i powszechny problem społeczny na świecie. Niepokojące są również wyniki badań wskazujące na narastający odsetek dzieci i młodzieży w Polsce odżywiających się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju. Jednakże zdrowe żywienie w okresie rozwojowym jest podstawą zdrowia psychofizycznego człowieka dorosłego. W celu przeciwdziałaniu problemowi,  podejmowane są różne inicjatywy, w tym także obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Żywienia i Gotowania, a w Polsce – Dnia Zdrowego Śniadania, który przypada na 8 listopada.

W naszym Liceum Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania, uczniowie klasy II b wraz z opiekunami, zorganizowali 15 listopada b. r. Z tej okazji przygotowali zdrowe i smaczne przekąski dla młodzieży, obfitujące w świeże warzywa i owoce. W ten sposób chcieli zachęcić do zmiany złych nawyków żywieniowych, m.in. do rezygnacji z wysokoprzetworzonych produktów, o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i syntetycznych związków chemicznych, na rzecz pełnowartościowej żywności, zawierającej składniki energetyczne oraz cenne witaminy i minerały. Poza posiłkami uczniowie zorganizowali także quiz dotyczący zasad zdrowego żywienia, skomponowali dietę dla licealistów oraz przedstawili im tajniki komponowania zdrowych potraw.

Miejmy nadzieję, że wspólne gotowanie i jedzenie było inspiracją do wprowadzenia pozytywnych zmian w jadłospisie naszych uczniów i będzie procentowało zachowaniem zdrowia nawet w chłodne, jesienne i zimowe dni.