Wiosna powoli opanowuje Kraków, zmywając wiosennym ciepłym deszczem zimowe smutki.. W coraz większej liczbie miejsc możemy zobaczyć nieśmiało wychylające główki krokusy, przebiśniegi i zawilce, pączki rozkwitające na drzewach oraz budzące się letnie kawiarenki. Wiosenny Kraków wygląda niesamowicie, ale jest kilka takich miejsc, które przypominają zwiedzającym miasto uczniom, żew latach 1890–1918 przekształcił się z prowincjonalnego ośrodka w duchową i artystyczną stolicę kraju. Stał się kolebką, a następnie centrum polskiego modernizmu.
„Młoda Polska”, jako epoka, była protestem przeciwko standaryzacji i technicyzacji życia społecznego oraz obyczajowości mieszczańskiej. Uczniowie klas IIA i IIIA 21 marca 2023 roku uczestniczyli w wycieczce szlakiem Młodej Polski i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Odwiedzili ważne dla tego okresu miejsca, takie jak: Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki,Teatr Słowackiego,gdzie znajduje się słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego i odbyły się premiery dramatów Młodej Polski, m.in. “Wesela” St. Wyspiańskiego, Kawiarnia Jama Michalika,czyli słynne miejsce spotkań bohemy krakowskiej i narodzin kabaretu „Zielony Balonik”. Kościół Mariacki,w którym odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, kryje polichromię proj. Jana Matejki, wykonaną przez jego uczniów oraz witraże St. Wyspiańskiego i J. Mehoffera, Plac Mariacki – mieszkanie St. Wyspiańskiego, w którym powstało “Wesele”,, Kościół OO. Franciszkanów, w którym znajdują się polichromie i najpiękniejsze witraże Stanisława Wyspiańskiego, w tym słynny witraż Bóg Ojciec. Stworzenie Świata, oraz stacje Męki Pańskiej J. Mehoffera. Odbyli zajęcia w Galerii Malarstwa XX w. oraz lekcję w Rydlówce.
Mimo napiętego harmonogramu zwiedzania humory wszystkim dopisywały i jednoznacznie stwierdzono, że warto było poznać życie i twórczość najwybitniejszych przedstawicieli tego okresu oraz miejsca związane z ich twórczością, by poczuć atmosferę młodopolskiego Krakowa.